Tomaszowska Straż Miejska już po raz drugi wzięła udział w happeningu ”Nie chcemy smogu w Tomaszowie Maz.” mającym na celu uświadamianie ludzi jak ważne jest dbanie o czyste powietrze. Happening odbył się 6 grudnia b.r. na pl. Kościuszki. Strażnicy Miejscy mieli okazję zaprezentować sprzęt jaki wykorzystują w codziennej pracy by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście.
Funkcjonariusze zademonstrowali badanie wilgotności drewna informując jednocześnie, iż zbyt wysoka wilgotność znacząco wpływa na zadymienie. Zgodnie z XLIV/548/17 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24 października 2017 r., na obszarze województwa łódzkiego został wprowadzony zakaz palenia paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Uchwała ta weszła w życie 1 maja 2018 r. Strażnicy udzielali również informacji jak na co dzień dbać o czystość powietrza, na jakich zasadach odbywają się przydomowe kontrole palenisk oraz jakie konsekwencje grożą za spalanie odpadów.
Na placu Kościuszki odbył się również pokaz prawidłowego rozpalania w piecu. Kominiarze zaprezentowali jak rozpalić w piecu aby zużyć mniej opału, efektywność była wysoka a zarazem by ograniczyć wydzielanie szkodliwych substancji. W ramach pokazu rozpalono w piecu węgiel sposobem „od dołu” – najczęściej spotykanym w tomaszowskich domach, niemal natychmiast zaczęła się wydobywać ogromna ilość gęstego dymu. W drugim piecu natomiast rozpalono taką samą ilość węgla sposobem „od góry”, oprócz zwiększenia o ok. 30% efektywności cieplnej dym wydobywający się z komina był prawie niezauważalny.
Do akcji włączyli się również pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej prezentując pojazdy oraz udzielając informacji nt. prawidłowej segregacji odpadów na pięć frakcji. Prawidłowa segregacja odpadów pozwala zredukować ilość odpadów spalanych w piecach.
Jednym z elementów happeningu był pokaz dronów, które mogłyby być wykorzystane do badania jakości powietrza.
Na specjalnych stanowiskach tomaszowianie mogli otrzymać informacje nt. pieców, rekuperacji, fotowoltaiki, pomp ciepła oraz biodegradowalnych naczyń jednorazowych.
Współorganizatorami wydarzenia był m. in. Urząd Miasta i Straż Miejska w Tomaszowie Maz.