Szukasz lokalu użytkowego? W takim razie musisz poznać kilka ważnych faktów na temat lokali użytkowych. Niektóre będą bardzo oczywiste, inne bardziej zaskakujące. Jedno jest pewne: na rynku nieruchomości można znaleźć bardzo dużą ilość lokali użytkowych, ale nie zawsze ich standard będzie nam odpowiadał…

Kodeks cywilny nie określa, czym jest lokal użytkowy

Niestety, w Kodeksie cywilnym nie znajdziemy zapisu, który dokładnie formułowałby, czym jest lokal użytkowy. Lokale użytkowe Wrocław, mogą więc wyglądać bardzo różnie i mieć różnorodne standardy. Niestety, brak definicji w kodeksie cywilnym sprawia, że często powstają spory lub rozczarowanie konkretnym lokalem, który nie spełnia naszych wymogów lub wyobrażeń. Nieujednolicone prawo w tym zakresie może utrudnić poszukiwania. Jeżeli szukamy biura o wysokim standardzie, nie możemy umawiać się na oglądanie każdego lokalu użytkowego – może bowiem okazać się, że trafimy do składu towarów, czy lokalu, w którym wcześniej urządzony był bar.

Bar, restauracja, biuro, przedszkole, magazyn – wszystko to lokale użytkowe

Szukasz biura? Uważaj zatem na ogłoszenia, abyś nie stracił dużo czasu na szukanie lokalu, którego przeznaczenie było zupełnie inne, a jego przearanżowanie bardzo dużo by Cię kosztowało. Może zdarzyć się, że pojedziesz zobaczyć lokal, który opisany został jako lokal użytkowy, masz na myśli lokal, w którym możesz urządzić biuro, tymczasem trafiasz do magazynu lub do restauracji. Zawsze przed umówieniem się na oglądanie lokalu, zapytaj jaka działalność prowadzona była tam wcześniej.

Ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku – określa pewne kwestie związane z lokalami użytkowymi

Jeżeli chcemy posiłkować się jakimiś zapisami prawnymi, np. podczas sporządzania umowy o wynajem lokalu użytkowego, można wykorzystać ustawę o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Wyszczególnione są w nim wymogi techniczne dotyczące różnych lokali użytkowych. Wymogi techniczne są bardzo różne i zależą od przeznaczenia lokalu. Najmniej rygorystyczne wymogi dotyczą zwykłych biur, natomiast wszelkie punkty gastronomiczne, lokale czy placówki edukacyjne muszą borykać się z zasadami bardziej rygorystycznymi. Dlatego tak ważne jest, aby przed decyzją o wynajęciu lokalu przeanalizować, czy jest dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, czy istnieje możliwość dostosowania go. Jeżeli nie da się tego zrobić, lub jeżeli lokal będzie wymagał znacznego remontu i wkładu finansowego, warto poszukać innego miejsca.

Nie śpiesz się z wyborem lokalu użytkowego

Zdarzają się sytuacje, w których lokal użytkowy potrzebny jest natychmiast. Bywa tak wtedy, gdy poprzedni właściciel lokalu chce nagle rozwiązać umowę, albo gdy musisz przenieść się do innej lokalizacji. Jednak, jeżeli możesz poświęcić trochę czasu na przemyślenia – warto to zrobić. Każdy biznes jest inny i wymagania do do lokalu też będą inne. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na to, w jakim stanie jest lokal, czy trzeba dużo włożyć pieniędzy w jego odświeżenie, remont, wyposażenie. Ponadto ważna jest lokalizacja. Nie można zapomnieć o otoczeniu biznesowym, o parkingu. Bardzo ważny jest dojazd do lokalu – czy klienci będą stali w korkach, czy będą mieli łatwość w włączeniu się do ruchu, czy w pobliżu są przystanki autobusowe lub tramwajowe, sklepy, punkty usługowe. Wszystko to może mieć (choć nie musi) duże znaczenie dla powodzenia Twojego biznesu.

Oblicz budżet – pamiętaj o możliwościach

Wciąż słyszysz, że najważniejsza jest lokalizacja? Tak, ale nie we wszystkich branżach. Niekoniecznie dla ciebie lokalizacja będzie miała znaczenie. Być może obsługujesz klientów głównie przez Internet i tak też się z nimi kontaktujesz? Wtedy lokal w centrum, za który trzeba zapłacić naprawdę dużo, nie będzie ci potrzebny. Przed rozpoczęciem poszukiwań musisz określić miesięczny budżet, jaki możesz płacić za wynajem lokalu. Pamiętaj, o wszystkich dodatkowych opłatach, np. mediach.

Lokal użytkowy – najważniejsze fakty