Czy bloki z wielkiej płyty wrócą do łask?

Budownictwo wielorodzinne budowane z prefabrykatów, czyli tak zwane bloki z wielkiej płyty, narodziło się i zyskało wielką popularność w okresie modernizmu. W czasach PRL-u w Polsce powstały tysiące bloków, w których wiele osób mieszka do dziś. Na samym początku w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych budownictwo prefabrykowane nie było jeszcze tak spopularyzowane. Większą popularność osiągnęło dopiero w latach siedemdziesiątych. Ten typ budownictwa w ostatnich latach znów zyskuje na popularności. Jakie są zalety i wady bloków z wielkiej płyty? Czy budownictwo prefabrykowane wróci do łask i zostanie z nami na długie lata?

Nowoczesne elementy prefabrykowane

W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie mieszkaniami, a wraz z nim - koszt zakupu. Przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż w Łodzi, które kosztują średnio 6 tysięcy złotych za m². Deweloperzy cały czas dążą do powstawania budynków w jak najkrótszym czasie, dlatego coraz większą popularność zyskują na elementy prefabrykowane. Nowoczesne systemy prefabrykacji przeszły wiele ulepszeń przez ostatnie dziesięciolecia. Czy w takim razie na nowo zyskają taką popularność, jaką miały w latach 70? Przekonajmy się, jakie są zalety i wady budownictwa z wielkiej płyty.

Zalety budowy przy użyciu prefabrykatów

Nowoczesne budynki z prefabrykatów różnią się od tradycyjnych bloków z wielkiej płyty stawianych w ubiegłym stuleciu, m.in. za sprawą rozwoju standardów i technologii. Do niewątpliwych korzyści prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym należy dużo szybszy czas realizacji. Krótszy czas budowy to również oszczędności na wielu płaszczyznach, m.in. w kosztach zatrudnienia pracowników, najmu maszyn. Elementy prefabrykowane przez lata były ulepszane i obecnie technologia gwarantuje najwyższą jakość, która na bieżąco podlega kontrolom.

Współczesne prefabrykaty gwarantują kompletne i trwałe rozwiązania niwelujące straty ciepła do minimum, tym samym znacznie zmniejszając koszty eksploatacji. Dodatkowo bardzo często ściany wewnętrzne i stropy nie wymagają już dodatkowego tynkowania. Ściany zewnętrzne mogą zostać dostarczone na budowę ocieplone z zamontowanymi oknami. Nowoczesne systemy prefabrykacji wykonane są z bezpiecznych materiałów, zapewniające ognioodporność i trwałość na dziesiątki lat. Niewątpliwą zaletą osiedli z wielkiej płyty jest również ich lokalizacja. Decydując się na zakup domku na przedmieściach, często do najbliższego przedszkola czy szkoły musimy przemierzać drogę samochodem, a dojazd do sklepu czy apteki zajmuje sporo czasu. W przypadku osiedli mieszkaniowych z wielkiej płyty nie będziemy mieli problemu z dostępem do infrastruktury, ponieważ działki, na których powstają, zlokalizowane są w pobliżu sklepów, szkół, przedszkoli czy innych punktów usługowych.

Odpowiadając na pytanie: Czy bloki z wielkiej płyty wrócą do łask? Bez wątpienia w najbliższych latach branża budowlana przejdzie rewolucję, a nowoczesne systemy prefabrykacji na stałe zagoszczą na nowobudowanych osiedlach mieszkaniowych.