Jak dbać o alkomat

Urządzenia wykorzystywane głównie przez funkcjonariuszy policji i służące do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dużo osób w celach prywatnych decyduje się na zakup takich urządzeń ze względu na własne bezpieczeństwo, jednak większość nie zdaje sobie sprawy jak poprawnie korzystać z tego typu urządzeń. Jak doskonale można się domyślić nie poprawnie działające podzespoły będą wskazywać oszukane wyniki, co sprawi że na własne życzenie narażony się na problemy.

Jaki jest najlepszy wybór?

Chcąc kontrolować swój poziom trzeźwości w każdym miejscu na ziemi trzeba dokonać właściwego wyboru przy zakupie urządzenia jakim jest alkomat. Niestety wybór ten nie należy do najprostszych dlatego warto znać plusy i minusy każdego modelu. Pierwszymi i zarazem najpopularniejszymi alkomatami są półprzewodnikowe, wszystko to za sprawą ich przyzwoitej ceny która sprawia że możemy je kupić nawet za kilkaset złotych. Pamiętać jednak należy że ich funkcjonowanie pozostawia dużo do życzenia, jednak mogą być dobrą alternatywą na sporadyczne testy trzeźwości. Zdecydowanie lepszym wyborem są modele elektrochemiczne, są w pełni profesjonalne, posiadają znakomitej jakości podzespoły które są niezawodne. Jednak ich cena pozostawia sporo do życzenia dlatego nie są tak popularne w gronie prywatnych osób. Jeżeli zdarza się nam imprezować na których martwimy się o własne oraz czyjeś zdrowie to zakup tego typu urządzenia będzie najlepszym wyborem. Dzięki niemu sprawnie zbadamy trzeźwość i zatrzymamy osoby pod wpływem przed popełnieniem błędu.

Dlaczego należy systematycznie kalibrować?

Według zaleceń specjalistów kalibracja urządzeń dostępna na https://neomaniak.pl służących do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest niezbędna, ponieważ wraz z upływem i ilością testów zwiększa się margines błędu. Aby tego uniknąć i mieć pewność co do faktycznych wartości podanych przy przeprowadzaniu badania należy regularnie kalibrować te urządzenia. Nie zależnie od modelu każdy z nich należy poddać procesowi kontrolno-pomiarowego który sprawdzi jego działanie i w razie konieczności przeprowadzi kalibracja sensorów. Niestety nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, aby zrobić kalibracja należy udać się do odpowiedniego fachowca który posiada specjalistyczny sprzęt. Taki zabieg zazwyczaj trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut.