Tarczyca to narząd w szyi w kształcie motyla, który wytwarza hormony, które kontrolują, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza białka i kontroluje wrażliwość nerwów organizmu na inne hormony. Jeśli tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, może powodować problemy z którąkolwiek z tych rzeczy dlatego warto ją skontrolować w Szpital Dworska.
Podstawy wiedzy tarczycy i jej działanie
Tarczyca to gruczoł, który znajduje się w przedniej części szyi. Kontroluje, jak szybko lub wolno nasze ciała zużywają energię i wytwarzają białka.
Tarczyca wytwarza hormony, które kontrolują, jak szybko lub wolno nasze ciała zużywają energię i wytwarzają białka. Hormony składają się z jodu, pierwiastka chemicznego znajdującego się w wodzie morskiej, owocach morza i innych produktach spożywczych. Tarczyca reguluje również produkcję innych hormonów w organizmie.
Tarczyca to mały narząd z przodu szyi, tuż pod skrzynką głosową (krtani). Owija się wokół tchawicy (tchawicy) i znajduje się obok jabłka Adama (chrząstki tarczycy). Waży mniej niż uncja i ma dwa płaty połączone ze sobą cienkim paskiem tkanki zwanym przesmykiem.
Jak wybrać najlepsze leczenie tarczycy?
Leczenie tarczycy to procedura medyczna, która zazwyczaj obejmuje stosowanie leków regulujących czynność tarczycy. Najczęstsze metody leczenia tarczycy to hormonalna terapia zastępcza, radioaktywny jod i chirurgia. Przy wyborze najlepszego leczenia tarczycy należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
1) Twój wiek w momencie diagnozy: Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedoczynność tarczycy przed 20 rokiem życia, Twój lekarz będzie uważniej monitorował Twój stan niż w przypadku zdiagnozowania po 50. roku życia.
2) Twoje objawy: Jeśli masz objawy nadczynności tarczycy (wysoki poziom hormonu tarczycy we krwi), lekarz zaleci radioaktywny jod lub operację usunięcia części lub całości tarczycy. jeśli u pacjenta występują objawy niedoczynności tarczycy.
Ponieważ tarczyca znajduje się w szyi, nie zawsze jest łatwo ją zobaczyć. Niektóre oznaki i objawy niedoczynności tarczycy obejmują osłabienie, przyrost masy ciała, depresję, osłabienie układu odpornościowego i wypadanie włosów. Łagodniejsza niedoczynność tarczycy może przebiegać bez żadnych objawów.