Rekuperacja w domu z bali - to możliwe!

Dom z bali to wyjątkowo urokliwa konstrukcja. Decydując się na zamieszkanie w nim na pewno chcielibyśmy, aby był ekologiczny i oszczędny a przebywanie w nim zdrowe i przyjemne. Aby zrealizować to pragnienie, powinniśmy zdecydować się na montaż rekuperacji. System ten pozwoli nam oddychać świeżym i czystym powietrzem oraz oszczędzać na ogrzewaniu.

Czym cechuje się dom z bali?

Domy z bali budowane są z surowego drewna. Oznacza to, że budynek obsycha dopiero po jego wzniesieniu. Są to domy, w których możemy mieszkać przez cały rok. Można w nich bowiem zainstalować media oraz przeróżne systemy ogrzewania. Ocieplenie takiego domu nie jest koniecznie, choć można je wykonać, aby jak najskuteczniej ograniczyć ucieczkę ciepła.

Drewno posiada też dobre właściwości termoizolacyjne. Dlatego dom z bali szybko nagrzeje się w zimie a latem utrzyma przyjemną temperaturę. Twierdzenie, że z drewnianego domu szybko ulatuje ciepło jest prawdą, ale tylko w odniesieniu do budynków wykonanych z cienkich desek. Bale natomiast mają dużą pojemność cieplną a ich izolacyjność może rosnąć wraz z obniżaniem się temperatury za oknem.

Dlaczego rekuperacja w domu z bali to dobry pomysł?

Dom z bali kojarzy się z budynkiem ekologicznym i przyjaznym środowisku. Każdy więc zapewne chciałby zadbać o to, aby oddychać w nim świeżym powietrzem oraz ograniczyć straty ciepła. Pozwoli na to rekuperacja, która nie tylko zwiększy energooszczędność domu, ale i zapewni dodatkowy komfort oraz wygodę jego mieszkańcom. Dlaczego tak jest?

Otóż rekuperator, oprócz skutecznego wentylowania pomieszczeń, równie skutecznie odzyskuje ciepło z powietrza, które akurat opuszcza budynek. Pobraną energię przekazuje na strumień tego, które dopiero zostało zaczerpnięte do budynku (dzięki pracy wentylatorów). To sprawia, że do pomieszczeń trafia powietrze wstępnie ogrzane.

Czy rekuperacja będzie działać skutecznie?

Aby rekuperacja działała prawidłowo, musi być zamontowana przez profesjonalistów. Dodatkowo należy wykorzystać w niej dobrej jakości sprzęt a sam rekuperator dobrać pod kątem powierzchni domu. Jeśli nie wiemy jak to zrobić samodzielnie, wystarczy że wpiszemy w Internecie hasło np. rekuperacja Szczecin, aby zobaczyć oferty różnych firm.

Jedną z nich jest hurtownia Ventido.pl. Decydując się na pomoc pracujących w niej specjalistów, możemy liczyć na dobry projekt wentylacji i odpowiednio dobrane urządzenia, które będą pracować z najwyższą możliwą wydajnością. Pamiętajmy, że to od nich zależy to, jakie warunki będą panować w naszym domu.

Co daje rekuperacja?

Trafiające do pomieszczeń (dzięki rekuperatorowi) ogrzane powietrze to przede wszystkim oszczędności. Raz wytworzone ciepło krąży bowiem w obiegu, wracając do nas z tylko z niewielkimi stratami. W najgorszym wypadku, pomieszczenia należy co najwyżej nieznacznie dogrzać. Finalnie, dzięki całemu systemowi, zapłacimy mniej za ogrzewanie i za zakup paliw.

Dodatkowo rekuperacja oczyszcza powietrze, zanim to trafi do pomieszczeń. Jak to możliwe? Otóż zanim zostanie rozprowadzone kanałami wentylacyjnymi po budynku, przechodzi przez filtr. System rekuperacji równie skutecznie usuwa zużyte powietrze z domu, zastępując je świeżym. Szybko i sprawnie pozbędziemy się więc powietrza wysyconego dwutlenkiem węgla i wilgocią.

Jak wilgoć wpływa na drewno?

W drewnianym domu wentylacja musi działać sprawnie, aby skutecznie usuwać wspomnianą wilgoć. A dokładnie jej nadmiar. Nie lubią jej ani domy drewniane, ani murowane. Zbyt wysoka wilgotność prowadzi bowiem do rozwoju chorobotwórczych grzybów, powodujących rozwój przeróżnych chorób układu oddechowego. Dodatkowo wilgoć powoduje niszczenie budynków.

Nie do końca jest jednak prawdą to, że domy drewniane bardzo łatwo ją chłoną. Nie zmienia to oczywiście faktu, że jej nadmiar, utrzymujący się w domu przez długi czas, doprowadzi w końcu do odbarwiania się drewna i do osłabienia jego struktury. Nadmiar wilgoci może też powodować jego „puchnięcie”. Dlatego w domu z bali trzeba dbać o sprawną cyrkulację powietrza.

Czy rekuperacja nie wysuszy powietrza?

Niektórzy obawiają się, że stosując rekuperator, wilgotność powietrza będzie w domu zbyt niska a ono samo stanie się przez to zbyt suche. A jak pewnie większość z nas wie, drewno w takich warunkach oddaje wilgoć i obkurcza się, co może rodzić pytanie o jego szczelność. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić. W jaki sposób?

Wybierając rekuperator entalpiczny! Jest to urządzenie, które nie tylko odzyskuje ciepło z powietrza (zanim to zostanie usunięte z domu), ale i wilgoć. Jest to więc bardzo przydatny i praktyczny sprzęt. Będziemy z niego zadowoleni zwłaszcza zimą, gdzie naturalna wilgotność powietrza jest bardzo niska. Taki rekuperator zapewni nam pełny komfort mieszkania w domu z bali.