W eksploatacji pojazdów mechanicznych bardzo ważną kwestią jest zadbanie o ich różne elementy, które z czasem się zużywają. Do tego grona zaliczane są między innymi opony. Są one odpowiedzialne za kontakt pojazdu z podłożem, precyzyjne reagowanie na ruchy kierownicą, ruszanie z miejsca, przyspieszanie oraz krótką drogę hamowania.
Obecnie na krajowym i międzynarodowym rynku można znaleźć wiele typów opon dostosowanych do różnych pojazdów i zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając opony do konkretnego pojazdu?
Podstawową kwestią jest oczywiście zwrócenie uwagi na rozmiar felg, które są wykorzystywane w danym samochodzie. Takie oznaczenia precyzyjnie informują o średnicy wewnętrznej opony - na przyklad opony Hankookl, jaka pasuje na daną felgę, jej szerokości i innych istotnych parametrach. Niewłaściwe dopasowanie opon do felg może prowadzić do problemów w czasie jazdy albo po prostu uniemożliwi montaż ogumienia na danej obręczy.
Wybór stosownego rozmiaru nie jest jedyną istotną kwestią, jeśli chodzi o dopasowywanie opon do konkretnych pojazdów. Wybierając ogumienie warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu. Bardzo często producenci aut informują użytkowników o zalecanych indeksach nośności. Są to specjalne oznaczenia informujące o tym, jakie obciążenie jest w stanie utrzymać dany komplet ogumienia. Kupując opony trzeba wybierać modele o indeksie nośności równym lub wyższym niż zalecany przez producenta. Niższy indeks wpływa niekorzystnie na zużycie opon, a także oferowane właściwości jezdne.
Ważny jest również indeks prędkości, który powinien być dostosowany do zaleceń producenta oraz do maksymalnej prędkości jaką dane auto jest w stanie wygenerować. W tym przypadku można pozwolić sobie na pewne odstępstwa, jeśli planowane użytkowanie pojazdu wyklucza jazdę z maksymalną generowaną prędkością.
Rodzaj opon i klasa jakości
Oczywiście bardzo ważną sprawą jest wybór ogumienia przeznaczonego na konkretny sezon. Innymi słowy, trzeba zadbać o zakup porządnych opon zimowych, jak również letnich. Opcją alternatywną jest kupno ogumienia całorocznego stanowiącego kompromis pomiędzy parametrami letnimi, a zimowymi. Przy wyborze ważny jest nie tylko rodzaj ogumienia, ale również jego klasa jakości. Obecnie podział opon pod kątem jakości prezentuje się następująco:
- Klasa ekonomiczna - są to głównie opony chińskie oraz inne ogumienie oferowane w niskiej cenie. Parametry takich produktów są wystarczające w przypadku pojazdów miejskich oraz aut, których kierowcy raczej preferują krótkie trasy i spokojny, umiarkowany styl jazdy.
- Klasa średnia - jest to bardzo popularna klasa jakościowa. Opony takie charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Zwykle nie stosuje się w nich najnowocześniejszych rozwiązań, ale mimo to ich sprawdzone technologie wpływają korzystnie na właściwości jezdne w różnych warunkach i szeroko pojętą trwałość.
- Klasa premium - najdroższe opony, w których wykorzystuje się nowoczesne technologie opracowywane przez producentów opon. Takie ogumienie jest świetnym wyborem w przypadku aut sportowych i pojazdów klasy wyższej, których osiągi są bardzo wysokie.
Przy wyborze ogumienia samochodowego trzeba również zwrócić uwagę na budowę bieżnika, który wpływa na przyczepność na różnych typach nawierzchni. Kluczowy jest też skład mieszanki gumowej, która wpływa nie tylko na właściwości jezdne opon, ale również na ich solidność, równomierne zużycie czy też zwiększoną odporność na uszkodzenia.