mężczyzna pracownik z teczką

Wśród polskich pracowników i pracodawców często możemy spotkać się z krzywdzącymi stereotypami związanymi z wiekiem. Młodzi często uznawani są za niekompetentnych, starszym zarzucany jest brak kreatywności i szybkości w działaniu. Czy są różnice w oczekiwaniach i perspektywach zawodowych, a jeśli tak to jakie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Wiek pracownika – szkodliwe stereotypy

Wiele popularnych stereotypów dotyczących pracowników w różnym wieku nie odzwierciedla ich rzeczywistych cech. Często osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego, mają w sobie mnóstwo energii i chęci do pracy. Wykorzystują zebrane doświadczenie do tworzenia nowych rozwiązań i często służą radą młodszym kolegom. Mimo że odsetek osób kończących studia wyższe nie był kiedyś tak wysoki jak obecnie, można znaleźć osoby, które posiadają nie tylko umiejętności, ale i wykształcenie kierunkowe. Warto też zauważyć, że wiele osób w średnim wieku decyduje się na studia, by podnieść swoje kwalifikacje, bądź korzysta z różnego rodzaju kursów doszkalających.

Szkodliwe, niemające często nic wspólnego stereotypy dotyczą także młodych ludzi, którzy często uznawani są za osoby, które nie posiadają doświadczenia, których wiedza teoretyczna nie wystarcza do uzyskiwania efektów w pracy. Niektórzy zarzucają im roszczeniowość i brak zaangażowania, a trzeba wiedzieć, że młode osoby potrafią być bardzo kreatywne i pełne energii, często też świetnie radzą sobie z nowymi technologiami. Każda osoba jest inna i nie jego cech nie determinuje wiek, dlatego każdego pracownika należy oceniać indywidualnie.

Sytuacja na rynku pracy – kto może liczyć na zatrudnienie?

Osoby rozpoczynające swoje zatrudnienie w danej firmie często muszą liczyć się z mniejszym wynagrodzeniem niż pełniące dane stanowisko od dłuższego czasu. Czasami jednak to nowy pracownik jest w stanie wynegocjować wyższą pensję. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wyższym kwalifikacjom, nie tylko zawodowym, ale także znajomością języków obcych czy łatwością w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami. Niekiedy firmy oferują nowym pracownikom wyższe wynagrodzenie, by przyciągnąć młode osoby, w których rozwój warto zainwestować.

Obecnie można znaleźć wiele ogłoszeń o pracę, w których „młody zespół” stanowi punkt, który ma być zachętą do aplikacji i zapewnić o nowoczesności i świeżej energii w danej firmie, jednak osoby w średnim wieku nie powinny obawiać się braku zatrudnienia. Ważna jest kreatywność i zaangażowanie, które są cenione wśród pracowników bez względu na ich wiek. Jeśli interesuje Cię praca w Tomaszowie Mazowieckim czy innym mniejszym lub większym mieście w Polsce, możesz znaleźć ciekawą ofertę pod tym adresem: https://www.gowork.pl/praca/tomaszow-mazowiecki;l.

Branże, które pozwalają na wysokie zarobki – na jakie zwrócić uwagę?

Są branże, w których ciężko osiągnąć wysokie zarobki. Jednym z takich zawodów może być np. nauczyciel w szkole państwowej, który musi przejść przez poszczególne etapy zatrudnienia. Jeśli od samego początku chcesz otrzymywać wysoką pensję, swoją uwagę powinieneś skierować np. na branżę IT, w której zapotrzebowanie na pracowników jest duże. Jest to także dziedzina przyszłościowa, która z biegiem lat będzie się tylko rozwijać.

uśmiechnięta kobieta w pracy