Tomaszów Mazowiecki uczcił 85. rocznicę agresji ZSRR i Światowy Dzień Sybiraka
W dniu 17 września mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego zebrali się, aby oddać hołd ofiarom agresji ZSRR na Polskę oraz uczcić Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości, pełne emocji i refleksji, miały na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń z przeszłości oraz złożenie hołdu tym, którzy doświadczyli cierpień w wyniku zesłań na Syberię.
  • Uroczystości pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

  • Refleksja i pamięć w Kościele pw. NMP Królowej Polski

  • Wspólnota i pamięć o Sybirakach

Uroczystości pod pomnikiem Zesłańców Sybiru

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 pod Pomnikiem „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru”, który znajduje się przy rondzie Jana Pawła II – Wandy Panfil. Wzruszający program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, którzy poprzez swoje wystąpienia oddali cześć pamięci Sybiraków. Wiersz „Syberyjskie Anioły” w wykonaniu Nadii Maleszy oraz pieśń „Modlitwa żołnierzy AK” były emocjonalnymi punktami ceremonii, które poruszyły serca zebranych.

Refleksja i pamięć w Kościele pw. NMP Królowej Polski

Po uroczystości przy pomniku, uczestnicy przemaszerowali do Kościoła pw. NMP Królowej Polski na ul. Słowackiego, gdzie odbyła się msza święta. To miejsce stało się przestrzenią do refleksji nad tragicznymi losami zesłańców. Po nabożeństwie, złożono kwiaty pod obeliskiem Sybiraków, który upamiętnia tych, którzy zginęli, zmarli i zaginęli na Syberii w latach 1768-1958. W imieniu władz miasta, kwiaty złożyli zastępca prezydenta Tomasz Migała oraz sekretarz miasta Agnieszka Kępa, co podkreśliło znaczenie tego dnia dla lokalnej społeczności.

Wspólnota i pamięć o Sybirakach

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, organizacji kombatanckich oraz służb mundurowych, co świadczy o ogromnym znaczeniu tego wydarzenia. Obecność mieszkańców oraz lokalnych mediów podkreśliła wagę pamięci o Sybirakach i ich dramatycznych losach. Była to szczególna okazja do refleksji nad przeszłością, która nadal wpływa na nasze społeczeństwo. Uczczenie pamięci ofiar to nie tylko akt szacunku, ale także przypomnienie o wartościach, które powinny nam towarzyszyć w codziennym życiu.


Opierając się na: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim