W Miejskim Centrum Kultury Tkacz odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji setnych urodzin Zbigniewa Herberta, jednego z najważniejszych polskich poetów. Spotkanie, które zaplanowano na 29 października o godzinie 18, będzie miało charakter poetyckiego spektaklu, w którym wezmą udział zarówno uczniowie, jak i zaproszeni goście.
Herbert w poetyckiej podróży
Światło na murze - inspiracja dla pokoleń
Unikalne eksponaty i rękopisy
Herbert w poetyckiej podróży
W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie spektakl pod tytułem „Herbertowska struna światła. Stulecie urodzin Zbigniewa Herberta”. Prowadzącym będzie Zbigniew Milczarek, który zabierze uczestników w literacką podróż przez czas i przestrzeń, eksplorując świat twórczości Herberta. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz zaproszeni goście będą mieli okazję wspólnie odkrywać bogactwo poezji i eseistyki autora cyklu „Pan Cogito”.
Światło na murze - inspiracja dla pokoleń
W trakcie spektaklu widzowie będą mieli szansę na głębsze zrozumienie idei zawartych w utworach Herberta. Przewodnikiem w tej mitycznej podróży stanie się motyw „światła na murze” z „Przesłania Pana Cogito”, które symbolizuje twórczą inspirację oraz wrażliwość poety. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję usłyszeć „rady wewnętrznego oka”, aby odnaleźć „przedmiot, którego nie ma”, co jest kluczowe w zrozumieniu jego twórczości.
Unikalne eksponaty i rękopisy
Jednym z najciekawszych elementów wydarzenia będzie prezentacja rękopisu wiersza „Zasypiamy na słowach”, który pochodzi z tomiku „Napis” z 1969 roku. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli zobaczyć rzadkie plany rodzinnego miasta Herberta z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a także unikatowe dedykacje poety dla swoich przyjaciół. W programie znajdą się również pierwodruki jego tomików oraz tłumaczenia wierszy na język francuski dokonane przez Jacques’a Burko. Całość dopełni głos samego poety oraz wspomnienia tych, którzy znali go osobiście.
Wydarzenie to z pewnością przyciągnie wielu miłośników literatury, a także tych, którzy chcą lepiej poznać dorobek Zbigniewa Herberta. Wstęp na spotkanie jest wolny, co czyni tę poetycką podróż dostępną dla wszystkich zainteresowanych.
Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim