Kuchenka na wyspie – jaki okap wybrać?

Coraz więcej kuchni w Polsce ma stylową wyspę kuchenną albo półwysep kuchenny. To praktyczne rozwiązanie, z którym można uzyskać dodatkową przestrzeń do gotowania lub do spożywania posiłków. Gdy na wyspie zamontowana jest kuchenka, pojawia się wtedy pytanie – jaki okap wybrać? Oto nasze propozycje.

Okap to bardzo ważny element w kuchni. Ma on na celu odprowadzanie nadmiaru pary, a także neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, jakie mogą pojawić się w kuchni podczas przygotowywaną posiłków. Okap powinien zagościć także w tej kuchni, w której kuchenka umieszczona jest na wyspie albo na półwyspie.

Okap wyspowy – jaki model wybrać?

Do kuchenek umieszczonych na wyspach kuchennych przeznaczone są okapy wyspowe. To kategoria obejmująca różne rodzaje okapów pracujących jako pochłaniacze oraz jako wyciągi. Różnią się również swoją formą oraz estetyką. Asortyment jest spory, dlatego można dopasować okap wyspowy do aranżacji wnętrza, aby nadać mu atrakcyjny wygląd.

Rodzaje okapów wyspowych:

  • okapy wiszące
  • okapy sufitowe

Pierwszy rodzaj okapu jest podwieszany nad kuchenką. Odległość pomiędzy nim a blatem powinna wynosić wtedy około 65-70 cm. Taki okap kuchenny może działać jako pochłaniacz – często ma wtedy efektowny wygląd przypominający lampę podwieszoną na dekoracyjnej lince. Druga opcja to okap działający jako wyciąg podłączany do wentylacji. Wtedy jego konstrukcja jest bardziej masywna, ponieważ zawiera on rurę wyprowadzającą powietrze na zewnątrz.

Z kolei okapy sufitowe są montowane bezpośrednio w suficie – natynkowo albo podtynkowo w połączeniu z sufitem podwieszanym. Także dostępne są w dwóch wariantach, czyli jako pochłaniacze oraz jako wyciągi.

Okap nad wyspę – jakie parametry są najważniejsze?

Aby wybrać odpowiedni okap wyspowy, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Dzięki temu można dobrać model, który zapewni niezawodne, sprawne działanie. Może on mieć również dodatkowe funkcje ułatwiające gotowanie.

Ważne parametry okapu kuchennego:

  • moc – większa moc pozwoli na uzyskanie lepszej wydajności okapu
  • wydajność – powinna być dopasowana do wielkości kuchni
  • liczba prędkości, biegów – pozwala na dopasowanie pracy do stopnia zanieczyszczenia powietrza
  • sposób sterowania – ręczny lub pilotem w przypadku okapu wiszącego, pilotem dla okapu sufitowego
  • hałas – im będzie on niższy, tym lepiej
  • timer – pozwala na ustawienie czasu pracy okapu
  • lampka – zapewnia praktyczne oświetlenie kuchenki i okolicy