Kalibracja alkomatu - co warto wiedzieć?

Mimo wielu apeli ciągle mnóstwo osób siada za kierownicę pod wpływem alkoholu. Często osoba, która piła nie odczuwa, że jej percepcja się zmieniła i nie powinna prowadzić. Nie będziemy tu wspominać o osobach, które zataczają się, a jednak wsiadają za kierownice, bo to delikatnie mówiąc skrajna nieodpowiedzialność. Powiemy za to o tym, co może uchronić przed popełnieniem wykroczenia, a nawet przestępstwa. Otóż jest to zakup małego urządzenia z sensorem półprzewodnikowym albo elektrochemicznym, czyli alkomatu na https://alkopatrol.pl. Aby działał prawidłowo konieczna jest jego kalibracja. Czym jest, na czym polega i kiedy należy ją wykonywać?

Kalibracja - poznaj definicję

Kalibracja alkomatu to nic innego jak proces kontrolno-optymalizacyjny, który pozwala skonfigurować alkomat w taki sposób, by wskazywał prawdziwe, a nie zafałszowane pomiary. Kalibracja polega na poddaniu alkomatu testom na specjalnych symulatorach BAC. Dzięki temu można do urządzenia wprowadzić próbkę powietrza odpowiadającej sile przepływu, temperaturze, a także stałemu stężeniu alkoholu. Jest to symulacja normalnego badania. Jeśli wyniki różnią się od rzeczywistości ustawiane są parametry nominalne.

Jak należy wykonywać kalibrację alkomatu?

Procedura ta jest niezbędna w wielu sytuacjach. Wymienimy wszystkie czynniki, które dają nam sygnał, że alkomat należy skalibrować są to:

  • Wyniki inne niż 0,00% u osoby, która nie spożywała alkoholu
  • Wyniki 0,00% u osoby, która spożywała alkohol
  • Alkomat nie dokonuje pomiaru
  • Wyświetla się napis CAL
  • wyniki trzech pomiarów po spożyciu alkoholu wykonanych w odstępie 15-20 minut jest jednakowy. Jak wiadomo wynik powinien się różnić, bo po pewnym czasie od spożycia zmienia się wartość promili zarówno we krwi, jak i w wydychanym powietrzu.
  • alkomat był przechowywany niezgodnie z zaleceniami producenta, to znaczy w niewłaściwej temperaturze i wilgotności. Jak wiadomo alkomat jest niezwykle czułym urządzeniem, dlatego jego właściwe przechowywanie ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowości pomiarów. Stąd w przypadku niewłaściwego przechowywania należy alkomat skalibrować.

Kalibracji alkomatów do użytku własnego zwykle należy dokonywać przynajmniej raz na pół roku, jeśli mamy do czynienia z urządzeniami wysokiej klasy. Czasem producent wskazuje, że po dokonaniu określonej liczby pomiarów urządzenie wymaga kalibracji. Zawsze zatem należy to zweryfikować.