Pracownik ds. wprowadzania danych – opis zawodu

Niektóre przedsiębiorstwa mają tak wielką ilość danych do katalogowania i przetwarzania, że są skłonne zatrudniać osoby wyłącznie do tego typu zadań. Pracownik ds. wprowadzania danych ma za zadanie przepisywanie zebranych informacji do systemów komputerowych (tzw. wprowadzanie). Może być to zwykłe sporządzanie listy lub wprowadzanie danych do wewnętrznych, zarezerwowanych i chronionych tylko dla danego przedsiębiorstwa lub sieci. Samo przepisywanie może jednak nie być wszystkim. Dane trzeba odpowiednio skatalogować i optymalizować dostęp do nich pod kątem potrzeb firmy. Dane mogą być nie tylko tekstowe, ale też liczbowe, kwotowe lub zawierać się w postaci obrazu czy dźwięku, który następnie trzeba odpowiednio zinterpretować i opisać.

Szczegóły pracy pracownika ds. wprowadzania danych szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-pracownika-ds-wprowadzania-danych/

Pracownik ds. wprowadzania danych – wymagania na stanowisko

Do zwykłego wprowadzania danych pracodawcy nie oczekują szczególnego wykształcenia czy przygotowania zawodowego. Wystarczy wykształcenie średnie i mile widziane jest doświadczenie w tego typu pracy. Jeśli wprowadzanie danych ma być zajęciem urzędowym, wtedy często tego typu pracownik podpada pod wymogi ustawy o pracownikach samorządowych lub funkcjonowania administracji publicznej – stąd wymóg wyższego wykształcenia. Bardziej specjalistyczne zastosowania wymagają też odpowiednich kompetencji – umiejętność obsługi baz danych, znajomość zasad optymalizacji i katalogowania danych. Albo przepisów prawa dotyczących ochrony danych wrażliwych czy informacji niejawnych. Niezależnie od tego, to praca dla osób cierpliwych, dokładnych, sumiennych i mających stosunkowo małe skłonności do pomyłek.

Więcej o tym jak zostać pracownikiem ds. wprowadzania danych przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-pracownikiem-ds-wprowadzania-danych/.

Pracownik ds. wprowadzania danych – warunki pracy

To często praca biurowa, odbywająca się w regularnych, ustawowych godzinach. Niekiedy projekt lub potrzeba chwili może wymagać zastosowania nadgodzin, niemniej przeważnie to zajęcie spokojne i stabilne. Choć jest wymagające umysłowo – pracownik musi być stale skupiony i unikać jakichkolwiek pomyłek. Nawet te drobne mogą skutkować nieporozumieniami, stratami finansowymi czy problemami prawnymi. To też mnóstwo czasu spędzanego przed ekranem komputera i dokumentów. To obciąża wzrok i układ ruchu.

Pracownik ds. wprowadzania danych – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracowników potrzebują przede wszystkim urzędy administracji publicznej, ale też niemal cały sektor usługowy czy handlowy – banki, sklepy internetowe, firmy telekomunikacyjne czy sprzedażowe. Częstą praktyką jest zatrudnienie tymczasowe, w oparciu o umowy o dzieło lub zlecenie, w gorącym okresie wakacyjnym lub świąteczne. Zatrudnienie etatowe na tym stanowisku oferują większe firmy i samorządy, które na co dzień pobierają i przetwarzają mnóstwo danych. Zarobki przeważnie wahają się w okolicach pensji minimalnej do około 3000 zł brutto.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/pracownik-ds-wprowadzania-danych/