Jak wskazują policyjne statystyki, ofiarą oszustów może stać się każdy, bez wzglądu na swój wiek, płeć czy status społeczny. Niestety wśród ofiar oszustów są również osoby w wieku senioralny, które tracą w wyniku działania sprawców niejednokrotnie oszczędności życia. Wykorzystując wyszukane metody socjotechniczne, manipulują seniorami wzbudzając ich litość i wywierając na nich presje czasu. Dlatego warto rozmawiać i ostrzegać seniorów o sposobach i przebiegłości oszustów. W tym celu tomaszowscy policjanci spotkali się z Seniorami z Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Farbiarskiej. Spotkanie umilił występ artystyczny Zespołu ,,Jesienne Słowiki”.

Jak co roku w dniach 21 i 22 stycznia obchodziliśmy święto Naszych Babć i Dziadków . W tych dniach wielu wnuków odwiedziło seniorów z laurkami, bombonierkom i ciepłymi życzeniami. To jasne, że wnuki obdarzone troską swoich dziadków odwzajemniają to uczucie i chcieli by dla nich jak najlepiej. O tym, że bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, wiedzą też tomaszowscy policjanci i nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel.Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

Jedno z takich spotkań odbyło się w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, 23 stycznia 2024 roku, którego moderatorami byli tomaszowscy policjanci młodszy aspirant Monika Czarnecka oraz asp. Grzegorz Kołodziejski. Mundurowi rozmawiali z seniorami o tym jak działają przestępcy oraz o tym jak się przed ich oszustwami uchronić. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i sami podawali przykłady sytuacji, w których się znaleźli lub o których słyszeli od swoich rówieśników. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele, dlatego warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania na przykład w przypadku kontaktu telefonicznego z osobą nieznajomą, która może być oszustem. Odnieśli się również do bezpieczeństwa seniorów na drodze, w ruchu ulicznym i przy ciężkich warunkach atmosferycznych.
Spotkanie stróżów prawa z pensjonariuszami DPS umilił występ tomaszowskiego Zespołu ,,Jesienne Słowiki”. Mundurowi na koniec spotkania przekazali seniorom spersonalizowane elementy odblaskowe, które z pewnością wpłyną na poprawę ich bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu ulicznym.


W trakcie spotkania policjanci przekazali między innymi jak przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy uchronić się przed utratą gotówki:

- rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie prosi o podanie numeru PESEL,
- rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
- nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
- chroń swoje dane osobowe,
- nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i ograniczmy swoje zaufanie zakładając, że za każdą nieznajomą osobą może stać oszust. Tylko rozważna postępowanie może uchronić nas przed utratą swoich oszczędności.

/asp.sztab. Grzegorz Stasiak /