Czym są i jak działają zawory antyzamrożeniowe? Odpowiadamy!

Znaczne obniżenie temperatur w sezonie zimowym może być sporym wyzwaniem dla wykorzystywanych w naszych domach instalacji, w tym systemów grzewczych bazujących na pompach ciepła. Zawory antyzamrożeniowe to tani i prosty sposób na uniknięcie wielu potencjalnych problemów. Sprawdźmy, jak działają.

Zawór antyzamrożeniowy: zasada działania

W naszym klimacie zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem odgrywa bardzo ważną rolę, o czym niestety wciąż zdarza się zapominać instalatorom. Skutki zamarznięcia medium mogą być opłakane i prowadzić do bardzo kosztownych strat. Zawory antyzamrożeniowe działają przy tym na bardzo prostej zasadzie.

Zawór antyzamrożeniowy doprowadza do automatycznego wypływu wody z instalacji, gdy temperatura zbliża się do punktu zamarzania. Działa na zasadzie termostatu, który reaguje na spadek temperatury poniżej ustalonego progu bezpieczeństwa, np. 3°C.

W momencie wykrycia tak niskiej temperatury zawór otwiera się, umożliwiając wypływ zimnej wody i jednocześnie dopuszcza do systemu wodę o wyższej temperaturze. Po podniesieniu temperatury powyżej 4°C wypływ cieczy jest zamykany. Ten prosty mechanizm zapobiega zamarznięciu wody w rurach.

Zawory antyzamrożeniowe są szczególnie ważne w miejscach narażonych na niskie temperatury i są często stosowane w zewnętrznych systemach wodociągowych, a także w instalacjach grzewczych, gdzie ryzyko zamarzania jest stosunkowo wysokie.

Gdzie stosuje się zawory antyzamrożeniowe?

Zawory antyzamrożeniowe mogą być wykorzystywane w różnych miejscach, między innymi zewnętrznych instalacjach wodociągowych, które w naturalny sposób są narażone na zwiększone ryzyko zamarzania. Pełnią także ważną rolę w niektórych częściach instalacji grzewczych położonych na przykład w piwnicach czy garażach.

Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w układach z powietrzną pompą ciepła typu monoblok, które w dzisiejszych czasach zyskują coraz większą popularność. Urządzenie zapobiega ryzyku uszkodzenia wymiennika i elementów układu, które może powstać w wyniku zamarznięcia medium – tak działa na przykład zawór antyzamrożeniowy AFRISO.

Zawory antyzamrożeniowe AAV: najważniejsze cechy

Zawory antyzamrożeniowe AAV (Automatic Air Vent) bazują na prostej, ale wyjątkowo trwałej konstrukcji, która stanowi ważny element zabezpieczenia instalacji bazującej na pompie ciepła. Ich kompaktowa budowa ułatwia montaż, a mosiężny korpus zachowuje wysoką odporność na trudne warunki zewnętrzne oraz panujące wewnątrz instalacji. Maksymalne ciśnienie wynosi 10 bar, a temperatura medium może wynieść nawet 70°C.

Montaż zaworu antyzamrożeniowego

Oczywiście gwarancją uzyskania oczekiwanego efektu, czyli odpowiedniego zabezpieczenia pompy ciepła i całej instalacji, jest odpowiedni montaż zaworów antyzamrożeniowych. Muszą znaleźć się zarówno na przewodzie zasilającym, jak i powrotnym, w części instalacji najbardziej narażonej na oddziaływanie niskich temperatur.

Sam zawór powinien być również zabezpieczony przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników zewnętrznych, jednak nie może być izolowany termicznie, co mogłoby wpływać na poprawny odczyt temperatury cieczy znajdującej się w układzie. Zawory montuje się pionowo, bez dotykania podłoża.

Należy także uważać, aby medium, które może wyciekać z jednego z zaworów, nie wyciekało na drugi z nich, co mogłoby doprowadzić do jego oblodzenia. Zawór antyzamrożeniowy nie może także znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Montażem zaworów antyzamrożeniowych AAV, podobnie jak w przypadku całej instalacji, powinni zajmować się profesjonalni monterzy. Pozwoli Ci to uzyskać najwyższą jakość i bezpieczeństwo układu.