Aby wyraźnie widzieć tekst czytanej książki, musisz odsunąć ją dalej od oczu? To może być prezbiopia, nazywana inaczej starczowzrocznością. Dowiedz się, na czym polega oraz jak ją korygować.
Co to jest prezbiopia?
Problemy ze wzrokiem mogą pojawiać się razem z wiekiem. Zazwyczaj są to trudności z czytaniem i widzeniem z bliska, które bywają niezwykle uciążliwe podczas wykonywania codziennych czynności. Co ważne, jest to zupełnie naturalny proces, dotyczący osób po 40 roku życia. Z upływem lat soczewki oczu tracą bowiem elastyczność. W efekcie zmniejsza się (lub całkowicie znika) zdolność akomodacyjna oka, czyli umiejętność ustawienia się w ten sposób, aby stworzyć ostry obraz przedmiotów umieszczonych w różnych odległościach. Stan ten określa się prezbiopią (starczowzrocznością).
Utrata elastyczności soczewki powoduje trudność w wyostrzeniu obrazu szczególnie w bliskich odległościach (na ok. 40 cm). Prezbiopia nie jest w żaden sposób związana z innymi wadami wzroku, ale stanowi objaw starzenia się organizmu. Według WHO to jeden z najczęstszych problemów dotykających oczy na całym świecie. Szacuje się, że ze starczowzrocznością zmaga się nawet 65 proc. osób po czterdziestce.
Przyczyny starczowzroczności
Prezbiopia przypomina pod względem objawów dalekowzroczność. Zasadniczą różnicą są tu jednak przyczyny rozwoju wady, które w przypadku starczowzroczności są związane z wiekiem. Jak do tego dochodzi? Kiedy proces starzenia się organizmu zaczyna przybierać na sile, spada sprawność metaboliczna soczewek. Zmienia się również struktura tworzących je białek i jednocześnie wzrasta zawartość białek nierozpuszczalnych w wodzie. Prowadzi to do zwiększenia sztywności jądra soczewki.
Soczewka staje się grubsza i twardsza oraz zmniejsza się jej zdolność do zmiany kształtu. Gdy oko patrzy na przedmiot znajdujący się blisko, przestaje więc wykazywać elastyczność i nie jest w stanie zareagować we właściwy sposób, aby umożliwić dobre widzenie. Czy można temu zapobiec? Niestety jest to fizjologiczny stan, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego człowieka.
Jakie są objawy prezbiopii?
Symptomy starczowzroczności nie pojawiają się nagle, lecz rozwijają się stopniowo. Jakie objawy mogą więc świadczyć o początkach prezbiopii?
- dostosowywanie ostrości wzroku zaczyna zajmować więcej czasu,
- czytanie drobnego druku lub praca przy komputerze stają się coraz trudniejsze,
- ostrość widzenia osłabia się po zmierzchu lub przy słabym oświetleniu,
- podczas czytania z bliskiej odległości pojawia się dyskomfort i zmęczenie,
- musisz oddalać przedmioty od oczu, żeby lepiej je widzieć
- podczas zmiany odległości patrzenia obraz jest niewyraźny,
- odczuwasz częste bóle głowy.
Starczowzroczność można łatwo pomylić z dalekowzrocznością. Dlatego do postawienia właściwej diagnozy niezbędna jest konsultacja z lekarzem okulistą. O regularnych wizytach u specjalisty trzeba też pamiętać już po stwierdzeniu wady, która może z czasem się pogłębiać i wymagać zmiany metody korekcji.
Jak korygować starczowzroczność?
Prezbiopia nie musi wcale ograniczać Twojej aktywności ani utrudniać codziennego funkcjonowania. Wadę można korygować przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, dobranych przez specjalistę. Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko zależy od Twoich upodobań. Jeśli nie chcesz zmieniać swojego wyglądu, dobrym wyborem mogą być soczewki. Do korekcji prezbiopii stosuje się zwykle soczewki progresywne, które umożliwiają prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko. Wieloogniskowe szkła kontaktowe z powodzeniem zastąpią okulary oraz zapewnią maksymalny komfort widzenia. Soczewki progresywne mogą być przeznaczone do użytku jednorazowego (jednodniowe) lub wielorazowego (miesięczne).
Dobranie odpowiedniej metody korekcji wzroku nie zawsze jest proste. Dlatego przed podjęciem decyzji warto porozmawiać o wadach i zaletach każdego rozwiązania ze specjalistą. Jeśli cenisz profesjonalizm oraz chcesz otrzymać kompleksową ofertę, doskonałym wyborem będzie Vision Express. Umów się na badanie i wybierz idealne dla siebie okulary lub soczewki.