Renowacja pomnika L.W. Maya zakończona: Uroczystość z udziałem władz miasta
Pomnik Leona Witolda Maya na cmentarzu ewangelickim przy ul. Smutnej został odnowiony i uroczyście odsłonięty 31 maja. Prace renowacyjne były możliwe dzięki Towarzystwu Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego oraz wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji ORLEN.
  1. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 31 maja.
  2. Przedstawiono sylwetkę Leona Witolda Maya.
  3. Renowacja została sfinansowana z kwest i grantów.
  4. Pomnik upamiętnia zasługi pastora Maya dla lokalnej społeczności.

31 maja na cmentarzu ewangelickim przy ul. Smutnej miała miejsce uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika Leona Witolda Maya. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców, którzy chcieli uczcić pamięć pastora i jego wkład w rozwój miasta.

W trakcie uroczystości przybliżono zebranym postać L.W. Maya, podkreślając jego zasługi dla lokalnej społeczności. Leon Witold May od 1913 roku pełnił rolę proboszcza parafii ewangelickiej. Był również aktywnym członkiem komitetu budowy pomnika Tadeusza Kościuszki oraz współautorem publikacji „Tomaszów bohaterowi narodowemu”, która towarzyszyła obchodom dni kościuszkowskich.

Podczas ceremonii, uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy pomniku. W imieniu prezydenta miasta, Marcina Witko, wiązankę złożył jego zastępca, Tomasz Migała. Był to wyraz szacunku i pamięci dla osoby, która wiele zrobiła dla mieszkańców.

Renowację miejsca pamięci przeprowadziło Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Środki na ten cel pochodziły z XXV kwesty „Ratujmy groby zasłużonych tomaszowian” oraz z grantów otrzymanych od łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji ORLEN w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!”.

Leon Witold May był nie tylko duchownym, ale również nauczycielem języka niemieckiego, łaciny i religii w Gimnazjum Koedukacyjnym Stowarzyszenia Kupców Tomaszowskich. Za swoje zasługi został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jego życie zakończyło się tragicznie w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie został stracony 19 grudnia 1940 roku.


Źródło: Urząd Miasta