Peugeot w leasing, a może inny sprzęt? – Najważniejsze informacje dotyczące tej metody finansowania

Na naszym rodzimym rynku, leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania. Jest to metoda, którą chętnie wybierają spore przedsiębiorstwa, ale też takie osoby, które zajmują się swoją, jednoosobową działalnością gospodarczą. Co ważne, przedsiębiorca decydując się na leasing nie musi angażować własnych środków. Dzięki temu, możliwy jest rozwój działalności.

Czy potrzebny jest nam sprzęt komputerowy, urządzenia budowlane, a nawet osobowy Peugeot leasing w Arval będzie dobrym wyjściem. W wielu przypadkach, tego typu najem długoterminowy jest o wiele bardziej opłacalną metodą, niżeli zakup nowego sprzętu na własność.

Początki leasingu w Polsce

Jako zalążek i rozkwit leasingu w naszym kraju, datuje się na początek lat 90, czyli okres transformacji ustrojowej. W tym momencie, bardzo duże zainteresowanie leasingiem przejawiały banki, ale też i kapitałowe grupy prywatne. Opierało się on na umowie nienazwanej, czyli nie było to w jakikolwiek sposób zdefiniowane w Kodeksie Cywilnym, a także nie posiadał stosownych podatkowych regulacji.

Kolejno, 9 grudnia 2000 roku, w życie weszła ustawa, która wpłynęła na Kodeks Cywilnym pod kątem umowy leasingu. Natomiast dopiero w roku 2001 we wrześniu, zostały zmienione przepisy podatkowe w zakresie przedmiotowym.

Aktualnie, leasing jest już dokładnie uregulowany od strony podatkowej, rachunkowej oraz cywilnoprawnej. Dzięki temu, że leasing prężnie się rozwijaj, zwiększyła się także różnorodność leasingowanych przedmiotów. Na początku, stanowiły one głównie środki transportu, a także wszelkie niezbędne środki, które wspierały prowadzenie firmy. Obecnie, zakres finansowania jest bardziej rozszerzony. Dotyczy m.in. różnego typu sprzętu gastronomicznego, komputerowego, a także licencji.

Leasing – co to dokładnie jest?

Bez względu na to, czy to leasing auta, czy też innego przedmiotu – jest on nowoczesną formą finansowania, która łączy elementy dzierżawy, a także kredytu. Dzięki niemu, możliwe jest finansowanie inwestycji – chociażby zakupu samochodu, bez wymogu angażowania własnych środków przedsiębiorstwa. O czym jednak trzeba pamiętać, leasingobiorca może jedynie użytkować przedmiot na specjalnych warunkach, które zostały określone w zawartej umowie. Umowę podpisuje się na określony czas, a jej przedmiot nie jest własnością leasingodawcy podczas jej obowiązywania. Leasingobiorca jest zobligowany natomiast do opłacania miesięcznych lub też kwartalnych rat, czyli pieniężnego wynagrodzenia zgodnie z harmonogramem spłat, który w większości przypadków załączony jest do umowy.

W związku z odpowiednimi regulacjami leasingu, leasingobiorca ma prawo do tego, aby wykupić finansowany przedmiot, kiedy umowa przestanie obowiązywać. To, jaka będzie wysokość wykupu, w głównej mierze zależy od tego, przez jaki okres trwa umowa, jaki jest rodzaj finansowanej ruchomości lub nieruchomości leasingowej, a także od określonych rachunkowych i podatkowych przepisów.

Leasing – to się opłaca!

Nie da się nie zgodzić z faktem, że wypadku dużych, a także małych firm, leasing jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy potrzebne są pewne sprzęty do odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie takie usługi świadczy wiele wyspecjalizowanych firm, dlatego ofert znajdziemy naprawdę wiele. Warto także wykorzystać kalkulator leasingowy dostępny w sieci, aby obliczyć dla siebie najkorzystniejszy wariant.