Zakup nieruchomości jest znacznie korzystniejszą formą lokaty kapitału niż inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych czy zakładanie lokaty bankowej. Praktycznie każda nieruchomość może zapewnić pewny zysk. Pod warunkiem, że mieszkanie lub apartament inwestycyjny znajduje się w dogodnej lokalizacji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak mądrze inwestować w nieruchomości.
Mieszkanie na wynajem – plusy i minusy
Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza lokale z rynku pierwotnego. Mieszkania na nowych osiedlach mają korzystny układ pomieszczeń, który podoba się zarówno singlom, jak i rodzinom z dziećmi. Nieruchomości od dewelopera są także bardzo atrakcyjne dla studentów. Mieszkańcy nowoczesnych osiedli mają dostęp do szeregu udogodnień: placów zabaw, terenów rekreacyjnych, punktów handlowo-usługowych, przystanków komunikacji miejskiej. Poza tym mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ większość budynków została objęta całodobowym monitoringiem.
Niewątpliwą zaletą inwestowania w mieszkania pod wynajem jest stały i comiesięczny przypływ gotówki. Regularne dochody pasywne pozwalają na dalsze plany inwestycyjne. W niektórych lokalizacjach możemy uzyskać nawet dwucyfrowe rentowności. Zanim już zdecydujemy się na zakup takiej nieruchomości, warto zastanowić się nad grupą docelową, do której zostanie skierowana oferta. Warto też pamiętać, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to nie tylko same zyski. Na ewentualne straty musimy być przygotowani, jeśli w umowie brakuje zapisów dotyczących np. naprawy usterek przez lokatora.
Apartament inwestycyjny – dobra opcja na wynajem krótkoterminowy
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę nieruchomości w miejscowościach atrakcyjnych pod względem turystycznym, naukowym lub biznesowym. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się lokale położone w większych miastach. Do takich zalicza się apartamenty inwestycyjne w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i wielu innych aglomeracjach. Zazwyczaj są to lokale wyposażone kompleksowo i zarządzane przez wyspecjalizowaną firmę lub tzw. operatora.
Dzięki apartamentom wynajmowanym na doby – zwykle na kilka lub kilkanaście dni, inwestor ma szansę zarobić znacznie więcej niż w przypadku standardowego najmu długoterminowego. Zakup nieruchomości inwestycyjnej będzie korzystny również w kurortach wypoczynkowych, na przykład nad morzem, w górach czy na Mazurach. Nadmorskie miasta cieszą się szczególnym powodzeniem wśród inwestorów.
Lokale inwestycyjne zapewniają właścicielowi podwójne korzyści. Przede wszystkim może on skorzystać ze współpracy z operatorem i oddać w jego ręce działania marketingowe, mające na celu pozyskanie najemców. Poza tym ma możliwość korzystania z apartamentu oraz wszelkich udogodnień przez kilka lub nawet kilkanaście dni w roku. W zasadzie inwestor nie musi takim lokalem zarządzać. Apartament inwestycyjny może udostępniać najemcom przez 12 miesięcy, nie tylko w sezonie wakacyjnym czy podczas ferii zimowych.