Po ostatniej lekcji otwartej nie rozstajemy się z myślą o żydowskich dzieciach.
Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do udziału w projekcie Dzieci getta - nie tylko jako widzów, ale także jako uczestników i współtwórców. Projekt ma na celu włączenie w pamięć naszego miasta dzieci, które urodziły się w tomaszowskim getcie. W jaki sposób chcemy tego dokonać?
Podczas tegorocznego Dnia Dziecka na wyznaczonych przez nas chodnikach, znajdujących się niegdyś w obszarze tomaszowskiego getta, pojawią się imiona wszystkich dzieci, które przyszły na świat w trakcie istnienia zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Happening rozpocznie się we wtorek 1 czerwca o godzinie 17.00 na Placu Kościuszki obok Centrum Informacji Turystycznej. Opiekę artystyczną nad happeningiem obejmie dr Aleksandra Ignasiak - adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi [Pracownia Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej]
Do realizacji happeningu niezbędna jest baza i historie dzieci narodzonych w getcie, dlatego chcemy powołać wolontaryjną grupę badawczą. Grupa będzie się spotykała online co tydzień w maju i pracowała na materiałach źródłowych. Warunkiem dołączenia do grupy jest wiek powyżej 16 lat oraz wypełnienie poniższego formularza. Fundacja zastrzega sobie wybór uczestników.
Formularz - Dzieci getta (google.com)
Zdalna grupa badawcza rozpocznie swoje działania w czwartek 29 kwietnia o godzinie 19.00 za pośrednictwem platformy zoom. Opiekę merytoryczną nad grupą badawczą oraz nad happeningiem obejmie dr Justyna Biernat - adiunkt w Polskiej Akademii Nauk [Instytut Sztuki, Zakład Historii i Teorii Teatru]
Szczegóły projektu Dzieci getta: Dzieci getta | Pasaże pamięci (pasazepamieci.pl)
Projekt Dzieci getta jest realizowany przez Fundację Pasaże Pamięci oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim.
Wykorzystane rysunki pochodzą z przewodnika po tomaszowskim getcie. Autor rysunków: Kosma Woźniarski