Co warto ustalić przed zakupem kominka domowego

Wybór kominka domowego jest dla niektórych bardzo ważnym aspektem podczas budowy własnego domu. Decyzja o jego zakupie będzie zależała od tego czy ma on spełniać funkcję dekoracyjną, czy jednak ma ogrzewać nasze pomieszczenia. W tym drugim przypadku musimy wziąć pod uwagę pewne kwestie, które znajdziecie w poniższym artykule.

Kominek w okresie grzewczym może skutecznie wspierać istniejącą już instalację grzewczą w domu lub stanowić główne źródło pozyskiwania ciepła. Wybór kominka domowego powinien pasować do aranżacji naszego budynku, aby możliwe było jego bezpieczne użytkowanie. Nie każdy z nich może znaleźć się wewnątrz domu. Do wyboru mamy różne rodzaje kominków, które mają z reguły nieco inne zastosowanie.

Co warto ustalić przed zakupem kominka domowego?

Przede wszystkim musimy zastanowić się jakie są nasze potrzeby związane z paleniem w kominku. Warto więc ustalić nasz tryb życia, ile mamy czasu wolnego oraz czy mamy chęci utrzymywania go w czystości. Następnie należy zastanowić się nad stroną techniczną przy wyborze kominka. Wiele osób decyduje się na jego montaż już podczas etapu budowy domu. W ten sposób można od razu zaplanować, w którym miejscu przebiegać będzie komin oraz przewody.

Podczas wyboru kominka domowego musimy więc wziąć pod uwagę jego rodzaj, wielkość zapotrzebowania cieplnego domu, rodzaj wentylacji, położenie komina w domu, inne źródła ciepła w budynku oraz kształt pomieszczeń. W przypadku kiedy chcemy ogrzać niewielkie pomieszczenia, warto zdecydować się na kominek wolnostojący, jednak przy kilku pokojach warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym. Zapoznaj się z dobrej jakości kominkami do salonu https://www.komineczki.com.pl/

Niezwykle ważne jest uwzględnienie zapotrzebowania naszego domu na ciepło. Dlatego warto wziąć pod uwagę izolację termiczną budynku oraz moc wkładu kominkowego. Wkład powinien być odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczeń oraz potrzeb grzewczych. W ten sposób będziemy w stanie dobrać odpowiednie parametry, które zapewnią wystarczające ogrzewanie dla naszego domu.

Jaki wkład do kominka wybrać?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gazowe wkłady kominkowe. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie planują ogrzewać większych powierzchni. Taki wkład zapewnia wysoki komfort użytkowania. Nie trzeba więc specjalnie przygotowywać się do palenia w kominku. Co więcej, są one czyste w korzystaniu. Wystarczy zapewnić kominkowi dostęp do gazociągu albo butli gazowej.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są powietrzne wkłady kominkowe DGP. Dzięki nim możliwe jest rozprowadzanie ciepła do konkretnych pomieszczeń poprzez specjalne rury. Planowanie takiego systemu powinno odbyć się już na etapie budowy domu. W przeciwnym razie narazimy się na kosztowne remonty.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są wkłady z płaszczem wodnym, które można podłączyć do innych systemów grzewczych w budynku. Ciepło, które jest pobierane przez płaszcz wodny trafia do wody w kaloryferach. Bez problemu powinniśmy móc podłączyć kominek do pieca gazowego lub elektrycznego. Taka instalacja zazwyczaj wymaga większej przestrzeni do wykorzystania, jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na jej ukrycie.