Aktualne ceny mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Ceny nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 6 569 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim z ostatnich 12 miesięcy. To o 6 zł/m² mniej (-0,1%) niż średnia z 2025 r., czyli praktycznie niezmieniony poziom. Za stabilnym wynikiem dla całego miasta kryją się jednak różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym. Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim: najważniejsze liczby

  • 6 569 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • -6 zł/m² (-0,1%) - zmiana wobec średniej z 2025 r.
  • 5 319-8 041 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen zakupu.
  • 310 000 zł - mediana całkowitej ceny mieszkania.
  • 48 m² - mediana powierzchni kupowanych lokali.
  • +45% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio +7,7% rocznie.

Dla kupującego równie ważna jak stawka za metr jest całkowita kwota zakupu. Warto więc zestawiać budżet z powierzchnią i lokalizacją, zamiast szukać mieszkania wyłącznie według miejskiej mediany.

Infografika: ceny mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim
Infografika: ceny mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 164
wtórny6 302

8 164 zł/m² płacono za nowe mieszkania, wobec 6 302 zł/m² na rynku wtórnym. Premia rynku deweloperskiego wynosiła 29,5%.

Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynku, ale także lokalizację inwestycji, układ mieszkań i wyposażenie części wspólnych. Przy porównywaniu ofert trzeba dodatkowo uwzględnić nakłady potrzebne do zamieszkania: cenę lokalu należy rozpatrywać razem z kosztami wykończenia lub remontu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 376 *
35-45 m² (małe 2-pok.)5 495
45-55 m² (2-pok.)6 569
55-70 m² (3-pok.)7 437

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

5 495 zł/m² wyniosła mediana w przedziale 35-45 m², a 7 437 zł/m² w segmencie 55-70 m². Lokalny układ cen nie potwierdza zatem prostej reguły, że większa powierzchnia zawsze oznacza niższą stawkę za metr. Znaczenie ma również to, w jakich budynkach i częściach miasta sprzedawano mieszkania poszczególnych wielkości.

Ceny wg metrażu - Tomaszów Mazowiecki
Ceny wg metrażu - Tomaszów Mazowiecki

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 628 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Osiedle Majora Hubala III, a 4 776 zł/m² w rejonie Osiedle Wyzwolenia I. Różnica między tymi rejonami wynosi 60%. Najwyższą pozycję w poniższym wykazie zajmuje rejon Osiedle Browarna ze stawką 8 056 zł/m².

Rejonzł/m²
Osiedle Browarna8 056 *
Osiedle Majora Hubala III7 628
Michałowek7 565 *
Osiedle Zapiecek7 306
Osiedle 1000-lecia6 342
Osiedle Wyzwolenia II6 046 *
Osiedle Obrońców Tomaszowa z 1939 r.5 854
Śródmieście5 559
Osiedle Strzelecka5 532 *
Osiedle Wyzwolenia I4 776

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa pozwala zestawić stawki z położeniem mieszkania. W praktyce wybór lokalizacji oznacza także porównanie dostępu do usług, dojazdów i rodzaju zabudowy, a nie tylko ceny metra.

Mapa cen mieszkań - Tomaszów Mazowiecki
Mapa cen mieszkań - Tomaszów Mazowiecki

Ceny wg części miasta - Tomaszów Mazowiecki
Ceny wg części miasta - Tomaszów Mazowiecki

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

310 000 zł za mieszkanie z rynku wtórnego nie zamyka budżetu zakupu. Podatek PCC według stawki 2% to około 6 200 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 472 zł z VAT, przy czym stawkę można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Koszty formalne warto uwzględnić przed ustaleniem kwoty, którą można przeznaczyć na sam lokal.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wyraźny wzrost w dłuższym okresie: od 4 538 zł/m² w 2021 r. do 6 569 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi +45%, a średnie roczne tempo +7,7%. Pytanie, o ile wzrosły ceny, daje więc inną odpowiedź dla kilkuletniej perspektywy niż dla bieżącego porównania z 2025 r.

Trend cen - Tomaszów Mazowiecki
Trend cen - Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 035 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki znajduje się 1 466 zł/m² poniżej tego poziomu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Tomaszów Mazowiecki-6 569-
Piotrków Trybunalski25 km6 896+5,0%
Łódź47 km9 272+41,1%
Pabianice49 km6 300-4,1%
Bełchatów50 km5 640-14,1%

327 zł/m² więcej (+5,0%) płacono w Piotrkowie Trybunalskim. Pabianice i Bełchatów miały niższe mediany, natomiast Łódź pozostawała wyraźnie droższa. Przy wyborze miasta oszczędność na zakupie warto zestawić z kosztami i czasem codziennych dojazdów.

Komentarz analityczny

-6 zł/m² (-0,1%) wobec średniej z 2025 r. oznacza stabilizację po okresie wzrostu o 45% od 2021 r. Rynek nie oddaje wcześniejszego wzrostu, ale bieżąca dynamika jest znacznie słabsza niż średnie tempo +7,7% rocznie. Dla kupujących istotne stają się różnice między konkretnymi segmentami, nie sam kierunek miejskiego wskaźnika.

Na największych rynkach również odnotowano niewielkie zmiany: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², przy wzroście o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², przy wzroście o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalna stabilizacja wpisuje się więc w obraz niewielkiej dynamiki cen.

Po wrześniowej decyzji stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło w czerwcu 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet kupujących także w mniejszych miastach, lecz nie przekłada się automatycznie na wzrost cen.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, a oferta mieszkań nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się zwiększyć. Jeśli podaż pozostanie wystarczająca, możliwa będzie dalsza stabilizacja. Twardych prognoz nie stawiamy - kolejny wykres miesięczny pozwoli sprawdzić, czy obecny kierunek się utrzymuje.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim?

Mediana wynosi 6 569 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 5 319-8 041 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Tomaszowie Mazowieckim rosną, czy spadają?

Pozostają niemal niezmienione: bieżąca mediana jest o 6 zł/m² niższa (-0,1%) niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana w tabeli dotyczy rejonu Osiedle Browarna: 8 056 zł/m². Najniższa to 4 776 zł/m² w rejonie Osiedle Wyzwolenia I.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 376 zł/m², a dla lokali 35-45 m² jest to 5 495 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 8 164 zł/m² i 6 302 zł/m². Rynek pierwotny jest droższy o 29,5%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 111 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 października 2025 do 22 kwietnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (14 transakcji) i wtórny (92); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-04-22; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły