OC – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do wykupienia polisy OC. Ubezpieczenie OC to jedna z najczęściej sprzedawanych polis w kraju. Jak znaleźć najbardziej korzystną ofertę ubezpieczeniową?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest takie ważne?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa wymagana przez prawo – poruszanie się po drogach bez ważnego OC grozi wysokimi karami finansowymi. OC pozwala chronić innych użytkowników drogi. W razie kolizji wszelkie szkody naprawiane są właśnie z polisy sprawcy. Brak polisy sprawia, że szkody muszą być sfinansowane z kieszeni sprawcy – a koszty bywają olbrzymie! Polisa OC to w zdecydowanej większości ubezpieczenie roczne. Możliwe jest zakupienie polisy miesięcznej w konkretnych sytuacjach (np. podczas rejestrowania samochodu w Polsce). Istnieją również polisy nieobowiązkowe, takie jak AC czy Assistance. Ubezpieczenie OC/AC można zakupić w pakiecie, zarówno bezpośrednio u ubezpieczyciela, jak i w sieci, przy pomocy kalkulatora ubezpieczeniowego.

Jak działa kalkulator OC/AC?

Szukając taniego ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na kalkulator OC/AC. Dzisiaj rozwiązanie to jest ulepszone – nie ma potrzeby podawania licznych danych, jak np. numer PESEL czy adres zamieszkania. Nowoczesny kalkulator OC/AC potrzebuje wyłącznie dwóch informacji: daty urodzenia właściciela samochodu oraz numeru tablic rejestracyjnych pojazdu. Na podstawie tych danych kalkulator wyszukuje najlepsze oferty na rynku. Warto wiedzieć, że ceny ubezpieczenia OC nie są stałe – wynikają one z takich zmiennych jak wiek posiadacza pojazdu, zniżki, które uzbierał podczas kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy, ale też wiek samochodu, pojemność silnika. Jeśli wskazana przez kalkulator oferta nam odpowiada, możemy zakupić taką polisę kilkoma kliknięciami myszy!