Istnieją cztery główne powody, dla których warto zdecydować się na zakup zewnętrznych rolet okiennych. Dzisiaj przyjrzymy się każdemu z nich, zastanowimy się również, co czyni rolety antywłamaniowe najpopularniejszymi spośród wszystkich żaluzji i rolet. Odpowiemy też na pytanie, jakie warunki musi spełniać roleta, by w ogóle aspirywać do miana antywłamaniowych. Okazuje się bowiem, że naprawdę wiele spośród dostępnych na rynku produktów z bezpieczeństwem łączy jedynie chwytliwa nazwa. Gotowi? Zaczynajmy!

Czym w ogóle są rolety antywłamaniowe?

Rolety antywłamaniowe to znany na całym świecie system zasłonowy stosowany zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie budynku. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej efektywny, wyróżniamy natomiast cztery główne jego rodzaje:

 1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
 2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
 3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
 4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Sama konstrukcja żaluzji zewnętrznych również nie należy do najtrudniejszych:

 1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
 2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
 3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
 4. napęd elektryczny lub manualny

Jak działają żaluzje fasadowe?

Mechanizm działania żaluzji fasadowy jest niezwykle prosty. Pancerz rolety wysuwa się ze skrzynki umieszczonej nad oknem i poruszając się po prowadnicach opuszcza się lub podnosi. Kiedy mamy do czynienia z tymi o napędzie elektrycznym, sterujemy je za pomocą pilota lub nawet telefonu. Jednym przyciskiem możemy opuścić roletę lub ją podnieść. Sprawia to, że nie musimy nawet podnosić się z kanapy lub łóżka, by dostosować poziom przepuszczalności światła do naszych potrzeb. UWAGA! W sytuacji, kiedy, nie daj Boże, nasza roleta antywłamaniowa zatnie się podczas pracy, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy jej włączonej. Natychmiast należy wezwać odpowiednią ekipę i wyłączyć zasilanie zasłony. Inaczej uszkodzimy cały pancerz i potrzebna będzie kosztowna naprawa lub nawet wymiana. Tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, warto jednak wiedzieć, co wówczas zrobić.

Poznaj cztery powody, dla których warto posiadać rolety antywłamaniowe.

Ceny rolet antywłamaniowych to nic w porównaniu z ich zaletami

Ceny rolet antywłamaniowych oraz ich montaż nie należą do wygórowanych, zwłaszcza, kiedy poznamy sześć zalet wynikających z ich posiadania:

 1. pełnią funkcję antywłamaniową – to ich najbardziej popularna zaleta, choć trzeba pamiętać o tym, że nie jest ona atrybutem każdej zasłony zewnętrznej. By roleta mogła nazywać się antywłamaniową i stanowić zaporę nie do przejścia, powinna posiadać specjalne blokady uniemożliwiające podniesienie rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
 2. latem chronią przed upałami – dzięki możliwości zasłonienia okna, rolety pozwalają nam zmniejszyć poziom nagrzania oraz nasłonecznienia pomieszczenia. To szczególnie przydatne w porze letniej, kiedy upały nie dają nam żyć.
 3. zimą chronią przed mrozami – pozwala to zaoszczędzić nawet 30% na ogrzewaniu! Wszystko za sprawą dodatkowej warstwy izolacyjnej w postaci poduszki powietrznej tworzącej się między oknem a pancerzem rolety. Uszczelnia to okno, które nie pozwala ciepłu wydostać się z budynku.
 4. Chroni przed hałasem
 5. Pozwala zachować prywatność, zwłaszcza, kiedy mieszkamy na parterze i każdy przechodzień może zobaczyć wnętrze naszych pomieszczeń
 6. Pozytywnie wpływa na wizualną oprawę budynku – szczególnie zasłony rzymskie oraz shutters mogą pochwalić się tego typu właściwościami

W obliczu tak wielu atrakcyjnych zalet nie sposób oprzeć się wrażeniu, że cena rolet zewnętrznych jest śmiesznie niska w porównaniu z korzyściami płynącymi z ich użytkowania. Warto zdecydować się na nie, tym bardziej, że na ich montaż nigdy nie jest za późno.