Istnieją cztery główne powody, dla których warto zdecydować się na zakup zewnętrznych rolet okiennych. Dzisiaj przyjrzymy się każdemu z nich, zastanowimy się również, co czyni rolety antywłamaniowe najpopularniejszymi spośród wszystkich żaluzji i rolet. Odpowiemy też na pytanie, jakie warunki musi spełniać roleta, by w ogóle aspirywać do miana antywłamaniowych. Okazuje się bowiem, że naprawdę wiele spośród dostępnych na rynku produktów z bezpieczeństwem łączy jedynie chwytliwa nazwa. Gotowi? Zaczynajmy!
Czym w ogóle są rolety antywłamaniowe?
Rolety antywłamaniowe to znany na całym świecie system zasłonowy stosowany zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie budynku. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej efektywny, wyróżniamy natomiast cztery główne jego rodzaje:
- naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
- natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
- podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
- RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
Sama konstrukcja żaluzji zewnętrznych również nie należy do najtrudniejszych:
- skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
- prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
- pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
- napęd elektryczny lub manualny
Jak działają żaluzje fasadowe?
Mechanizm działania żaluzji fasadowy jest niezwykle prosty. Pancerz rolety wysuwa się ze skrzynki umieszczonej nad oknem i poruszając się po prowadnicach opuszcza się lub podnosi. Kiedy mamy do czynienia z tymi o napędzie elektrycznym, sterujemy je za pomocą pilota lub nawet telefonu. Jednym przyciskiem możemy opuścić roletę lub ją podnieść. Sprawia to, że nie musimy nawet podnosić się z kanapy lub łóżka, by dostosować poziom przepuszczalności światła do naszych potrzeb. UWAGA! W sytuacji, kiedy, nie daj Boże, nasza roleta antywłamaniowa zatnie się podczas pracy, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy jej włączonej. Natychmiast należy wezwać odpowiednią ekipę i wyłączyć zasilanie zasłony. Inaczej uszkodzimy cały pancerz i potrzebna będzie kosztowna naprawa lub nawet wymiana. Tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, warto jednak wiedzieć, co wówczas zrobić.
Ceny rolet antywłamaniowych to nic w porównaniu z ich zaletami
Ceny rolet antywłamaniowych oraz ich montaż nie należą do wygórowanych, zwłaszcza, kiedy poznamy sześć zalet wynikających z ich posiadania:
- pełnią funkcję antywłamaniową – to ich najbardziej popularna zaleta, choć trzeba pamiętać o tym, że nie jest ona atrybutem każdej zasłony zewnętrznej. By roleta mogła nazywać się antywłamaniową i stanowić zaporę nie do przejścia, powinna posiadać specjalne blokady uniemożliwiające podniesienie rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
- latem chronią przed upałami – dzięki możliwości zasłonienia okna, rolety pozwalają nam zmniejszyć poziom nagrzania oraz nasłonecznienia pomieszczenia. To szczególnie przydatne w porze letniej, kiedy upały nie dają nam żyć.
- zimą chronią przed mrozami – pozwala to zaoszczędzić nawet 30% na ogrzewaniu! Wszystko za sprawą dodatkowej warstwy izolacyjnej w postaci poduszki powietrznej tworzącej się między oknem a pancerzem rolety. Uszczelnia to okno, które nie pozwala ciepłu wydostać się z budynku.
- Chroni przed hałasem
- Pozwala zachować prywatność, zwłaszcza, kiedy mieszkamy na parterze i każdy przechodzień może zobaczyć wnętrze naszych pomieszczeń
- Pozytywnie wpływa na wizualną oprawę budynku – szczególnie zasłony rzymskie oraz shutters mogą pochwalić się tego typu właściwościami
W obliczu tak wielu atrakcyjnych zalet nie sposób oprzeć się wrażeniu, że cena rolet zewnętrznych jest śmiesznie niska w porównaniu z korzyściami płynącymi z ich użytkowania. Warto zdecydować się na nie, tym bardziej, że na ich montaż nigdy nie jest za późno.