Ferie to czas odpoczynku, jednak przez zabawę można się wiele nauczyć.
Dlatego biblioteka w czasie wolnym przygotowała zajęcia dla małych czytelników. 15 stycznia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w zajęciach pn. "Biblioterapia - magiczny teatr kamishibai, rozmowa o książkach: Dlaczego warto czytać".
Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa 23-osobowa. Uczniowie wysłuchali historii teatru kamishibai, którego początki sięgają XII wieku. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (jap. butai). Przypomina ona parawan z teatrzyków marionetkowych. Kamishibai (jap. kami-papier, shibai-sztuka) to inaczej "papierowy teatr" nazywany również "teatrem obrazkowym" albo "teatrem narracji". Przybyli wysłuchali baśni "Brzydkie Kaczątko" Hansa Christiana Andersena, a później porozmawiali o danej lekturze. Przez całe spotkanie w tle słuchać było starodawną japońską muzykę ludową . Następnie zastanowiliśmy się, dlaczego i co warto czytać? Dzieci zapoznały się z wybranymi książkami z naszego księgozbioru. Nie zabrakło książek detektywistycznych, jak Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai "Tajemnica biblioteki" Martina Widmarka, czy książki z serii "Operacja" autorstwa Jorna Liera Horsta. Również seria "Kroniki Archeo" Agnieszki Stelmaszczyk przypadły do gustu młodym czytelnikom. Dla dziewczyn polecamy serię Holly Webb "Zaopiekuj się mną". Ich fabuła opiera się na przygodach czworonożnych przyjaciół. Dobrą lekturą w ferie są książki z historią w tle, np. "Fajna ferajna" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Są to wzruszające i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Wartościowe pozycje to także literatura popularnonaukowa. Zachęcamy do sięgnięcia po książkę "Bakterie do kwadratu" Anny Cerasoli, która udowadnia, że matematyka jest niemal wszędzie. Te i inne tytuły polecieliśmy dzieciom… najważniejsze jest jedno: to właśnie książka może być naszym przyjacielem, drogowskazem w życiu. Uczniowie odwiedzili także wypożyczalnię oraz Pokój Bajek i zostali zachęceni do częstego odwiedzenia naszej placówki.
Kolejną grupą, która również w tym dniu zawitała do naszej biblioteki, to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II. Razem z naszymi podopiecznymi zimowych warsztatów pn. "W krainie bibliotecznych rozmaitości" wzięli udział w wyżej opisanych zajęciach. Po obejrzeniu "Brzydkiego Kaczątka" szukali i odczytywali słowo: tolerancja ze słowników. Przybyli zastanowili się także, jak wygląda tolerancja w naszym życiu. Na przykładzie baśni Andersena, zastanawiali się, że inny nie znaczy gorszy. Rozwinęła się na ten temat dyskusja. Ferie w bibliotece to czas zabawy…ale i czas poszerzania wiedzy i przede wszystkim poznawania nowych przyjaciół-książek.