Założenie trawnika przy domu wydaje się pracą bardzo prostą. Nawet jednak przy zakładaniu trawnika można popełnić wiele błędów, przez które trawnik nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Jak założyć trawnik by tak nie było?
Przygotowanie podłoża pod trawnik
Jeśli w miejscu, w którym ma być trawnik rosną chwasty, konieczne jest ich zniszczenie, bowiem z pewnością pojawią się także na trawniku. Sposoby usuwania chwastów są dwa. Jeśli chwastów jest niewiele, można je usunąć ręcznie, wraz z korzeniami. Jeżeli jest więcej, lepszym pomysłem jest użycie środka, który niszczy chwasty. Przy podłożu bardzo piaszczystym lub gliniastym wskazane jest wysypanie naturalnego lub sztucznego nawozu, niekiedy też dosypanie ziemi lepszej jakości lub torfu. Jeśli na podłoże pod trawnik ma być wysypany nawóz naturalny, powinno to się stać jesienią. Sam trawnik w tej sytuacji należy zakładać najwcześniej wiosną.
Zakładanie trawników nie jest trudne
Zakładanie trawników jest łatwiejsze niż może się wydawać. Na podłożu, które wcześniej zostało oczyszczone z chwastów i odżywione nawozem naturalnym lub sztucznym, można przystąpić do pierwszych prac. Na około tydzień przed posianiem trawy należy przekopać ziemię na głębokość około 20 centymetrów. Nie warto kopać głębiej, bowiem korzenie chwastów, które są głębiej znajdą się bliżej powierzchni gruntu i mogą zacząć rosnąć. Kopać należy tak, by w miarę możliwości tworzyć jak najrówniejszą powierzchnię. Oczywiście po przekopaniu całości wszystko trzeba dokładnie zagrabić, rozbijając grudy ziemi. Konieczne też jest usunięcie kamieni i części roślin, które zostały przy tej pracy wykopane na powierzchnię gruntu.
Ubijanie ziemi
Przekopaną ziemię należy ubić. Do tego celu najlepszy będzie walec, chociaż można też użyć innych narzędzi, a nawet bardzo dokładnie ziemię udeptać. Następnie konieczne jest - tym razem delikatniejsze niż za pierwszym razem - zagrabienie całości. Wskazane także jest usunięcie kamieni i wszelkich zanieczyszczeń. Ziemia pod trawnik powinna być od nich wolna, nie tylko z uwagi na efekt wizualny. Trawnik, który rośnie na ziemi wolnej od kamieni i zanieczyszczeń łatwiej i bezpieczniej będzie można kosić kosiarką.
Wysiewanie trawy
Wysiew trawy powinien być wykonany na wilgotnej i ciepłej glebie. Wskazane jest więc jej wysiewanie, gdy temperatura powietrza jest wysoka, nie jest jednak bardzo gorąco. Nie może też to być dzień wietrzny. nasiona trawy są bardzo lekkie i mogą być podrywane przez wiatr. Najlepiej wysiewać ją w ciepły, ale nie bardzo słoneczny dzień. Wysiew można wykonywać ręcznie. Dobrym pomysłem jest wysiew krzyżowy. Najpierw idziemy wzdłuż trawnika i wysiewany trawę, potem zaś w poprzek i robimy to samo. Takie wysiewanie gwarantuje, że w każdym miejscu na trawniku znajdzie się mniej więcej tyle samo nasion trawy.
Wysianą trawę można przykryć bardzo cienką warstwą ziemi. Nie może ona być grubsza niż 1 centymetr. Ziemię ponownie można uwałować lub udeptać.
Aby trawa wyrosła szybko trzeba dbać o wilgotność gleby. Wskazane jest częste jej podlewanie przy pomocy zraszacza, tak by gleba była wilgotna do co najmniej 5 centymetrów głębokości. Nie można jednak podlewać za bardzo i powodować, że na trawniku będą tworzyć się kałuże albo miejsca, w których będzie błoto. Gdy trawa wyrośnie na kilka centymetrów wysokości można przystąpić do pierwszego koszenia. W miejscach, w których jest rzadsza, można oczywiście ją dosiać.