PIT 28 to formularz przeznaczony do rozliczania przychodu opodatkowanego w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Dotyczy to np. najmu, czy dzierżawy, z których przychód też trzeba rozliczyć i robi się to na osobnym formularzu. Uzyskując dochody z innych źródeł będzie też trzeba złożyć PIT 36 lub PIT 37. Dla kogo jest PIT28? Co można odliczyć od przychodu?
Kto składa PIT 28?
PIT 28 należy wypełnić i złożyć, jeśli wybrało się opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to przychodów uzyskanych:
- z pozarolniczej działalności gospodarczej – spółka cywilna, spółka jawna, działalność indywidualna;
- z rolniczego handlu detalicznego;
- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, które są efektem własnych upraw, chowu lub hodowli;
- z umowy dzierżawy, poddzierżawy, najmu i podnajmu oraz wszystkich umów o podobnym charakterze, jeśli nie są one zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Do kiedy złożyć PIT 28?
PIT-28 ma krótszy termin składania niż w przypadku innych deklaracji podatkowych. Formularz należy złożyć do ostatniego dnia lutego, chyba że wypada on w dzień wolny od pracy. W takim przypadku termin zostaje wydłużony do kolejnego dnia roboczego. Trzeba też pamiętać o poinformowaniu Urzędu Skarbowego o osiąganiu przychodu i wyborze ryczałtu. Należy to zrobić do 20 dnia kolejnego miesiąca po uzyskaniu tego typu przychodu. Jeśli nastąpiło to w grudniu, to oświadczenie o wyborze ryczałtu trzeba złożyć do końca roku.
PIT 28 a ulgi podatkowe
Ryczał od przychodów ewidencjonowanych wyklucza możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Nie pozwala również na odliczenie ulgi na dziecko ani ulgi B + R (na badania i rozwój). Można jednak skorzystać z ulgi:
- rehabilitacyjnej;
- na Internet;
- abolicyjnej;
- termomodernizacyjnej;
- z tytułu wpłaty na IKZE;
- mieszkaniowej np. ulgę odsetkową.
Można również wykonać odliczenia darowizn, które zostały przekazane na organizacje pożytku publicznego, czy kultu religijnego, krwiodawstwa oraz przeciwdziałania COVID-19. Od przychodu można także odliczyć straty z działalności gospodarczej poniesione w poprzednich latach oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
PIT 28 a inne przychody
Formularz PIT 28 pozwala rozliczyć jedynie przychody rozliczane ryczałtem. To oznacza, że przychody opodatkowane w inny sposób należy rozliczyć osobno na formularzu PIT 36, PIT 36L lub PIT 37, które trzeba złożyć do końca kwietnia. PIT 36 i PIT 36L przeznaczone są dla osób, które samodzielnie rozliczają i odprowadzają zaliczkę na podatek dochodowy, ale różni je forma opodatkowania. PIT 36 jest dla osób, które rozliczają się na zasadach ogólny, a PIT 36L dla osób, które wybrały podatek liniowy. PIT 37 jest dla osób, których zaliczkę na podatek odprowadza inny płatnik (umowa o pracę, zlecenie, dzieło).Wszystkie formularze PIT można wygodnie rozliczyć przez Internet i wysłać elektronicznie do Urzędu Skarbowego – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.