Różnica między walutami fiat i kryptowalutami

Prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej o terminie "stable coin" i być może zastanawiasz się, co dokładnie oznacza. Stabilne monety to kategoria kryptowalut, która jest powiązana z innym stabilnym aktywem. Ponieważ ceny większości kryptowalut ulegają dzikim wahaniom, stabilne kryptowaluty są zaprojektowane tak, aby oferować większą stabilność ich ceny. Koncepcja stabilnych monet istnieje od kilku lat, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpiło ponowne zainteresowanie.

Co to jest stabilna moneta?

Po niedawnym upadku BitConnect i jego struktury przypominającej piramidę finansową, organy regulacyjne przyjrzały się bliżej innym firmom kryptowalutowym sprzedającym "wirtualne tokeny" jako inwestycje. W odpowiedzi na tę zwiększoną kontrolę, wiele nieuczciwych operacji zmienia swój model biznesowy z bezpośredniej sprzedaży tokenów na emisję "stabilnych monet" zamiast tego. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost emisji stabilnych monet.

Stabilna moneta to forma kryptowaluty, która ma niską zmienność, co czyni ją idealną do wykorzystania jako środek wymiany, który może być łatwo przekazywany między stronami. Stabilne monety są zazwyczaj wspierane przez waluty fiat, takie jak dolar amerykański, euro lub inne główne waluty. Stabilność jest kluczowa dla sukcesu każdej waluty, ponieważ zmniejsza ryzyko akceptacji przez handlowców jako płatności i czyni ją bardziej atrakcyjną dla inwestorów. Zmienność jest nie tylko problemem dla handlowców, ale także osób prywatnych, które używają kryptowalut do dokonywania zakupów na co dzień.

Głowny cel

Celem stabilnej monety jest utrzymanie względnie stałej ceny w czasie, co oznacza, że wartość tokena w Twoim cyfrowym portfelu nie powinna się wahać o duże kwoty. Jeśli stabilna moneta dobrze utrzymuje swoją wartość, może służyć jako niezawodny środek wymiany, magazyn wartości i inwestycja (jak akcje lub złoto, tylko z mniejszym ryzykiem). Cena stabilnej monety jest zaprojektowana tak, aby pozostała względnie stabilna w czasie w stosunku do określonej waluty fiat, takiej jak dolar amerykański, euro czy funt brytyjski. Osiąga się to poprzez powiązanie monety z ceną bazowej waluty fiat.