Warsztaty „Podróże w czasie” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

organizowane są przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim w ramach zadania "Z boomerami przez świat - extremalne podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie zrealizuje firma edukacyjna „Geniusz” Kreatywna Edukacja. Monika Olczyk i Marcin Mizerski od lat prowadzą zajęcia historyczne oraz warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych w Polsce i zagranicą. Trzykrotnie przebywali w malowniczym Gudvangen w Norwegii, uczestnicząc w projekcie archeologii eksperymentalnej „Viking Valley. The Viking Experience”. Firma "Geniusz" współpracowała również z norweskim Muzeum Wikingów na Lofotach. Dołączając do międzynarodowego zespołu rekonstruktorów i archeologów przeprowadziła pokazy rzemiosł średniowiecznych takich jak szewstwo, kaletnictwo, wyrabianie sieci i pułapek na ryby oraz wikliniarstwa. Warsztaty "Podróże w czasie" wprowadzą uczestników w świat podróżowania w trzech kręgach tematycznych.

Pierwszy z nich: „W drodze - wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” poszerzy wiedzę dzieci na temat podróży w starożytnej i średniowiecznej Europie oraz europejskich szlakach pielgrzymkowych. Warsztaty wprowadzą uczestników w świat podróżowania w trzech kręgach tematycznych. Pierwszy z nich: „W drodze - wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” poszerzy wiedzę dzieci na temat podróży w starożytnej i średniowiecznej Europie oraz europejskich szlakach pielgrzymkowych. W czasie pokazu sakiew, plecaków, tobołków i koszy uczestnicy dowiedzą się o przygotowaniach antycznych i średniowiecznych wędrowców do podróży. W części praktycznej dzieci nauczą się wyplatania koszyków z wikliny.

Kolejne warsztaty „Nie tylko na bursztynowym szlaku” wzbogacą wiedzę uczestników o szlakach handlowych jako drogach wymiany idei i wynalazków, ówczesnych walutach (sól, futra, grzywny i monety), a podczas zajęć praktycznych będą wybijać średniowieczne monety.

Trzecie warsztaty zatytułowane „Wikingowie –podróżnicy, łupieżcy czy kupcy?” przeniosą dzieci w świat epoki wikingów. Uczniowie w nowatorski sposób zdobędą wiedzę na temat skandynawskich podróży i podbojów oraz słowiańskich znalezisk na terenie średniowiecznej Skandynawii. Tę część zajęć zakończy pokaz wczesnośredniowiecznych ubiorów i uzbrojenia.