Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy Fogo? Podpowiadamy!

W dzisiejszym, zelektronizowanym świecie trudno wyobrazić sobie kilka godzin bez dostępu do energii elektrycznej. Zły stan sieci dystrybucyjnych, zmieniający się model produkcji, a także konieczność pracy w miejscach oddalonych od zasilania sprawiają, że wzrasta zainteresowanie agregatami prądotwórczymi. Ich wybór na rynku jest szeroki, co stanowi nie lada wyzwanie dla kupujących.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Podstawowym wyznacznikiem jakości urządzenia, niezależnie czy mówimy tu o laptopie, smartfonie czy mikserze, jest jego producent. Rzetelni wytwórcy nie szczędzą środków na wyrobienie sobie marki. Pozytywne opinie użytkowników nie biorą się znikąd – są następstwem dbania o jakość wykorzystywanych podzespołów, wiarygodność gwarancji, udostępniania części zamiennych i wielu innych aspektów.

Na rynku generatorów taką marką jest Fogo. Agregat polskiego producenta w domu lub firmie to pewność ochrony w każdych okolicznościach. Z uwagi na to, że przedsiębiorca oferuje szeroką i różnorodną gamę urządzeń, rodzi się pytanie o to, które z nich wybrać. Wśród wartych do rozpatrzenia parametrów wyróżniamy:

  • fazowość,
  • gabaryty oraz możliwość łatwego transportowania,
  • rodzaj paliwa,
  • wielkość baku,
  • dodatkowe funkcjonalności.

Aby zakup okazał się satysfakcjonujący, nie można zapomnieć o mocy agregatu prądotwórczego.

Moc agregatów prądotwórczych

Agregat Fogo 6001, a może 3001 IS? Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy zastanowić się nad tym, do czego będzie go wykorzystywać. Generalna zasada mówi, że moc urządzenia powinna być większa niż suma mocy wszystkich sprzętów, które chcemy do niego podłączać.

Producent generatora podaje w karcie katalogowej dwa parametry: moc znamionową oraz moc maksymalną. Podczas wyboru powinniśmy kierować się drugą wartością. Warto pamiętać, że podczas uruchamiania silnika pobór prądu może być znacznie wyższy niż wtedy, gdy urządzenie pracuje w sposób ciągły. Nie należy jednak kupować agregatu z dużo większą mocą, niż wynosi nasze szacunkowe zapotrzebowanie. Taki sprzęt będzie droższy, a jego właściwości techniczne nie będą w pełni wykorzystywane. Czy to do firmy, czy do domu – agregat prądotwórczy Fogo znajdziesz w GOTEX.

Jaki agregat Fogo do gospodarstwa domowego?

Agregaty prądotwórcze do zastosowań domowych są używane w przypadku awarii sieci. Ich zadaniem jest obsłużenie takich sprzętów jak:

  • AGD i RTV,
  • oświetlenie,
  • pompy ciepła,
  • klimatyzator,
  • ładowarka.

Zazwyczaj do tych celów wystarczy generator o mocy około 3000 Watt. Należy jednak pamiętać, że elektronika potrafi być bardzo czuła na wahania napięć, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzeń. Wybór agregatu z regulatorem AVR niweluje to ryzyko. Wśród polecanych modeli znajduje się między innymi: Fogo F 3001 R z silnikiem Rato.

Agregat prądotwórczy Fogo F 3001 R

Agregat prądotwórczy Fogo F 3001 R

Jaki agregat Fogo do firmy?

Nieco większe problemy we właściwym doborze mocy urządzenia będą mieć właściciele firm. W ich przypadku ważna jest nie tylko suma mocy urządzeń planowanych do obsłużenia, ale także między innymi:

  • uwzględnienie planowanego rozwoju zakładu,
  • równomierne obciążenie faz,
  • ewentualne miejsce na montaż większych jednostek kontenerowych.

I tak do zastosowań biurowych powinien wystarczyć kompaktowy sprzęt generujący około 5-6 kW energii elektrycznej (np. Fogo F 6001). Większe agregaty dedykowane są do zasilania odbiorników elektrycznych wykorzystywanych w branży budowlanej czy handlu.

Przykładem będzie tu Fogo FH 9540 TR z silnikiem Honda GX390. Wreszcie do dyspozycji klientów przemysłowych lub do ciągłego podtrzymywania zasilania w biurowcach, szpitalach czy sklepach wielkopowierzchniowych stosuje się agregaty stacjonarne (np. Fogo FD 32 W-ST).

Fogo FH 9540 TR

Fogo FH 9540 TR