Czy elektryczny, pojemnościowy ogrzewacz wody to dobry pomysł? Jak wybrać odpowiedni?

Natychmiastowy dostęp do ciepłej wody jest niezwykle ważny w każdym gospodarstwie domowym. Można zaś go sobie zapewnić na kilka, różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest elektryczny, pojemnościowy ogrzewacz wody. Jak działa takie urządzenie i czy można je dobrać do swoich potrzeb?

Co to jest elektryczny, pojemnościowy ogrzewacz wody?

Pojemnościowy ogrzewacz wody to inaczej bojler, czyli zbiornik podgrzewający oraz magazynujący ciepłą wodę. Urządzenie może być zasilane przez kocioł na paliwo stałe lub gaz bądź energię elektryczną. Drugie z wymienionych rozwiązań jest znacznie wygodniejsze, dlatego jest też coraz chętniej wybierane. Elektryczny podgrzewacz umożliwia dostęp do ciepłej wody użytkowej bez konieczności podłączania do kotła oraz eliminuje niebezpieczne dla środowiska i zdrowia spaliny.

Zalety pojemnościowych ogrzewaczy wody

Podgrzewanie wody przy pomocy bojlera jest proste, a samo urządzenie cechuje się prostotą obsługi. Jakie jeszcze zalety elektrycznego ogrzewacza wody warto zapamiętać?

 • prosty montaż – zazwyczaj wystarczy dostęp do instalacji elektrycznej 230 V,
 • możliwość podgrzewania wody w tańszej taryfie prądu,
 • z reguły nie wymaga modyfikacji konstrukcyjnych,
 • zapewnia natychmiastowy dostęp do dużej ilości ciepłej wody,
 • trwałość i niska awaryjność.

Oczywiście należy pamiętać, że bojler jest swego rodzaju magazynem wody, dlatego potrzebuje nieco miejsca.

Jak wybrać odpowiedni ogrzewacz pojemnościowy?

Dobór ogrzewacza pojemnościowego powinien być dobrze przemyślany. Tylko wtedy możesz mieć pewność jego efektywności. Co jest zatem istotne? Zanim przejdziesz do podstawowych parametrów, upewnij się, że wybrane urządzenie posiada odpowiednią izolację termiczną: tylko wtedy zapobiegniesz stratom ciepła. Komfort użytkowania podniesie też elektroniczna regulacja temperatury nastawy oraz funkcje eco. Tryb szybkiego nagrzewania przyda się z kolei w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Kluczowe dla wyboru bojlera elektrycznego będą też poniższe kwestie.

Pojemność podgrzewacza wody

Jak duży litraż ma posiadać podgrzewacz pojemnościowy? Pod uwagę należy wziąć poniższe kwestie:

 • ilość punktów poboru ciepłej wody (wszystkie krany, umywalki, wanny i prysznice),
 • intensywność zużywania wody przez wannę lub prysznic (wanny z hydromasażem oraz napowietrzny prysznic zużywają jej znacznie więcej od standardowych sprzętów),
 • liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe,
 • typ nieruchomości (mieszkanie, dom jednorodzinny, domek rekreacyjny).

Standardowo przyjmuje się, że dzienne, średnie zużycie wody na osobę wynosi 40 l. W wartości tej zawiera się higiena osobista oraz udział w pracach domowych. Oczywiście indywidualne potrzeby mogą być znacznie mniejsze lub większe, co również należy uwzględnić podczas obliczeń.

Ogrzewacz ciśnieniowy czy bezciśnieniowy?

Pojemnościowe podgrzewacze elektryczne mogą być przeznaczone do montażu w pozycji wiszącej lub stojącej. Możesz też spotkać się z dwoma rodzajami urządzeń: ciśnieniowymi lub bezciśnieniowymi. Co kryje się za każdym z nich?

 • ogrzewacz ciśnieniowy może dostarczać wodę do kilku punktów jednocześnie, z reguły posiada większą masę i rozmiar, jest zbudowany ze stali lub miedzi oraz posiada anodę magnezową, która chroni zbiornik przed korozją,
 • ogrzewacz bezciśnieniowy jest przeznaczony do zasilania indywidualnego jednego punktu poboru, z tego powodu cechuje się mniejszą wielkością oraz jest instalowany nad lub pod zlewem bądź umywalką.

To, na jaki typ ogrzewacza się zdecydujesz, będzie wpływać na miejsce jego montażu. Jeśli planujesz zainstalować bojler w pomieszczeniu o niskiej temperaturze (np. w piwnicy), musisz zadbać również o odpowiednią izolację przewodów.

Pojemnościowy ogrzewacz wody – komfortowy sposób na ciepłą wodę

Pojemnościowy ogrzewacz zasilany przez energię elektryczną to proste i oszczędne rozwiązanie, które zapewni bezproblemowy dostęp do ciepłej wody. Co zrobić, aby był idealnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz służył przez wiele lat? Postaw na nowoczesne technologie oraz wieloletnie doświadczenie, którymi dysponuje firma Stiebel Etron. Duży wybór urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych o pojemności od 5 do 1000 l dają pewność, że znajdziesz pojemnościowy podgrzewacz wody spełniający Twoje wymagania. Liczne udogodnienia, jak np. tryb eco, doskonała izolacja oraz ochrona antykorozyjna są gwarancją długiego i wydajnego użytkowania.