Sześć dekad twórczości SAP - przegląd prac amatorów sztuk w Tomaszowie

W salach wystawowych pojawiła się wystawa, która opowiada historię lokalnego środowiska artystycznego. W Tomaszowie Mazowieckim jubileusz Stowarzyszenia Amatorów Plastyków zebrał różne pokolenia twórców - od malarzy po korzenioplastyków. Ekspozycja zaprasza do oglądania drobnych detali i dużych opowieści o pejzażu, portrecie i florystyce.
- Jak jubileusz SAP ożywił salę wystaw w Tomaszowie
- Wystawa SAP pokazuje bogactwo technik i tematów
Jak jubileusz SAP ożywił salę wystaw w Tomaszowie
Podczas wernisażu otwierającego wystawę świętowano 60-lecie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. Najważniejsze informacje dla odwiedzających:
- Wernisaż odbył się 21 stycznia 2026 r. o godz. 17.00.
- Ekspozycja dostępna jest od 21 stycznia do 8 marca 2026 r..
- Miejsce wystawy: Tomaszowskie Muzeum.
Historia stowarzyszenia sięga 1966 r.. Wśród inicjatorów organizacji byli między innymi Ryszard Kustrzyński, Antoni Skrzydlewski, Mieczysław Kaźmirowski, Maria Bunzel i Damazy Wołosewicz. W późniejszych latach, według archiwalnych danych, stowarzyszenie liczyło 72 członków (1989 r.) i utrzymywało kontakty z instytucjami kulturalnymi w całym kraju.
Wystawa SAP pokazuje bogactwo technik i tematów
Na ekspozycji widoczne są różne nurty i techniki pracy członków SAP. Wśród eksponatów znajdują się:
- obrazy olejne i akrylowe,
- rysunki i prace w pastelach,
- collage i fotografia artystyczna,
- ceramika i korzenioplastyka,
- kompozycje florystyczne oraz prace z wykorzystaniem bibule - głównie kwiaty.
Tematycznie dominuje pejzaż i architektura, ale nie brakuje też portretów i martwej natury. W opisie działalności stowarzyszenia podkreślano, że artyści pracują indywidualnie, z możliwością konsultacji z plastykami zawodowymi — to wyjaśnia różnorodność poziomów i stylów, które można zobaczyć na wystawie.
Wystawa ma charakter przeglądu - pokazuje zaangażowanie amatorów w życie artystyczne miasta i włączenie ich w szerszy nurt sztuk plastycznych. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Amatorów Plastyków przy współpracy z lokalnymi instytucjami kultury.
Warto poświęcić chwilę na uważne oglądanie: drobne techniki, eksperymenty z materiałem i prace florystyczne wykonane z bibule często zostają w pamięci bardziej niż duże obrazy. To okazja, by zobaczyć, jak przez 60 lat zmieniały się tematy i warsztat twórców z okolicy, a także znaleźć inspirację do własnych działań artystycznych.
na podstawie: Urząd Miasta.
Autor: krystian

