Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tomaszów Mazowiecki

Wśród farb wyróżniamy podział na satynowe (błyszczące) oraz matowe farby do drewna. Matowa farba do drewna jest częściej wybierana w sklepach z farbami, wynika to z jednej, głównej przyczyny – są to farby, które bardzo łatwo się nakłada, z pewnością łatwiej od farb satynowych. Nie zmienia to jednak faktu, że nie sposób przejść obojętnie obok nietuzinkowego wyglądu mebla pomalowanego za pomocą satynowej farby do drewna.

Farba do drewna satynowa czy matowa?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od tego jakiej potrzebujemy farby do drewna, kolory czy może biala farba do drewna? Warto zauważyć, że farba satynowa inaczej może się prezentować w zależności od użytego koloru. Jeśli zdecydujemy się na farbę białą do drewna to warto wiedzieć, że efekt rozjaśnienia wnętrza pomalowanych mebli będzie dwukrotnie silniejszy, ponieważ sama biała farba do drewna już w pewnym sensie rozjaśnia pomieszczenia, a satyn dodatkowo podbija tą wartość. Jeśli więc nie chcemy przesadzić z jasnością w pomieszczeniu to może warto postawić na odmienny kolor farby satynowej, na przykład szara farba do drewna może całkiem sprawnie współgrać z połyskiem. Jeśli nie boimy się wyzwań i nasze meble mają błyszczeć z uwagi na to, że są chociażby barokowe to złota farba do drewna jest właściwym wyborem. Kiedy natomiast matowa farba do drewna byłaby lepsza? W przypadku uszkodzonego drewna to właściwy wybór, na pewno kolorowe farby do drewna będą bez połysku spełniać swoje zadanie w przypadku nakładania farby na drewniane elementy ze skazami. Jak łatwo się domyślić, transparentna farba do drewna tutaj nie będzie się nadawać. Wśród polecanych farb na pierwsze miejsce wysuwa się czarna matowa farba do drewna. Kolor ten pasuje do nowych mebli, pozwalając wnieść trochę nowoczesności do pomieszczenia. Farba do drewna biała kojarzyć się może z przeciwnym nurtem, czyli tradycją i pasuje bardziej na meble o tradycyjnych rzeźbieniach. Wśród farb beckers do drewna łatwo znaleźć odpowiednią farbę z uwagi na szeroki wybór barw i odcieni. Farba do drewna kolorowa nie zawsze jest dobrym wyborem na każdy mebel, więc lepiej skonsultować taki wybór ze sprzedawcą. Jeśli mamy dzieci to warto postawić na farbę ekologiczną do drewna, która ma w sobie mniej szkodliwych substancji i nieprzyjemny zapach jest ograniczony do minimum. Farby do malowania drewna typu „eko” cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Taka farba do malowania drewna może być zauważalnie droższa, ale pozwala dodatkowo chronić środowisko naturalne.

Jakie farby do malowania drewna na zewnątrz?

Farby do drewna na zewnątrz muszą być dodatkowo wzbogacone odpowiednimi składnikami, które pozwolą chronić drewno przed skrajnymi temperaturami i wszelkimi trudnymi warunkami pogodowymi. Tak naprawdę nie ma tutaj znaczenia czy będzie to satynowa czy matowa farba do malowania drewna. Każda, odpowiednio wzbogacona może być dobrą farbą do drewna. Farby zewnętrzne do drewna powinny być tworzone na bazie wosków i olejów, tylko dzięki temu mogą spełniać swoje funkcje ochronne w zdecydowanie lepszy sposób, ponieważ lepiej przylegają do elastycznych elementów drewna. Malowanie drewna na zewnątrz nie można przeprowadzać w trakcie dużej wilgoci powietrza, ani też w trakcie dużej suszy. Zbyt niska wilgotność drewna wpłynie na szybsze wysychanie i pękanie materiału, a zbyt duża wilgotność na ryzyko gnicia i nawet najlepsza farba do drewna nie będzie w stanie ochronić drewna. Tak samo jak farba do parkietu, farby do drewna zewnętrzne muszą być wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Satynowa czy matowa farba do drewna?