Faktem jest, że dobra odżywka do włosów może znacznie wpłynąć na ich wygląd. Co więcej, wielu ekspertów twierdzi, że to kosmetyk ważniejszy od samego szamponu! W związku z tym, zamiast płacić sporo za szampon, o wiele bardziej opłaca się kupić dobrą odżywkę. Dodatkowo, ważne są tutaj metody nakładania odżywek, gdyż tylko wtedy możemy spodziewać się uzyskania odpowiednich efektów. Co jest zatem najważniejsze, jeżeli chodzi o ten typ kosmetyków w naszej codziennej pielęgnacji?

Wydaje się, że zwykłe nałożenie odżywki do włosów to prosta sprawa, natomiast należy pamiętać o kilku aspektach, które mogą wpłynąć na jej prawidłowe działanie. Bez względu na to, czy sięgamy po drogeryjne kosmetyki, czy też naturalne odżywki do włosów, warto postępować zgodnie z pewnymi zasadami. Jakie metody zatem stosować i jak nawilżyć włosy, aby te wyglądały na zdrowe, mocne i lśniące?

Przynajmniej raz na miesiąc – maska do włosów

Okazuje się, że jeśli maska do włosów stosowana jest zbyt często, może obciążyć fryzurę. Najlepiej korzystać z tego kosmetyku do włosów nie rzadziej niż raz w miesiącu, a nie częściej niż raz w tygodniu. Maska powinna znajdować się na włosach około kilkunastu minut. Jej wykorzystywanie będzie wyjątkowo istotne zimą, podczas kiedy kosmyki są mocno narażone na utratę wilgoci, stąd tak ważne jest stosowanie takich produktów, które zapobiegają utracie wody.

Co warto wiedzieć przed zakupem odżywki do włosów?

Odżywka, a później szampon?

Chociaż nie jest to zgodne z wieloma instrukcjami użytkowania obecnymi na różnych produktach, ostatnimi czasy dużo mówi się o tym, by odżywkę do spłukiwania nakładać przed zastosowaniem szamponu. Okazuje się, że wówczas ma ona szansę zadziałać znacznie lepiej, a dodatkowo zyskujemy pewność, że dokładnie ją spłuczemy. Sporo osób sięga też po inny sposób, czyli myje kosmyki przy głowie, a dopiero później nakłada odżywkę. Jako, że sporo nawet dobrych odzywek może pozostawić efekt przetłuszczonych włosów, zastosowanie tej metody pozwoli tego uniknąć.

Nakładanie odżywki w odpowiednim miejscu

Aby mieć pewność, że nasze włosy będą wyglądały na zdrowe i lśniące, odżywkę powinniśmy nakładać od połowy ich długości, aż do samych końcówek. Pod żadnym pozorem żadnego serum do włosów, maski ani odżywki nie nakładajmy przy cebulkach.

Metoda nakładania

Odżywkę przed nałożeniem warto rozgrzać w dłoniach, delikatnie rozprowadzając dłońmi lub grzebieniem. Chcąc wzmocnić wchłanianie odżywki, na włosy można nałożyć worek foliowy, zawijając dodatkowo całość ręcznikiem. Warto też ogrzać włosy za pomocą suszarki, gdyż ciepło powoduje rozchylanie się łusek włosów, a co za tym idzie składniki odżywcze dobrze wchłoną się we włosy.

Odpowiednia ilość właściwego produktu

Lepiej nie użyć odżywki, niż nałożyć jej za dużo. Pamiętajmy też, żeby tuż przed zastosowaniem odżywki, ścisnąć włosy na tyle, aby pozbyć się nadmiaru wody. W wypadku włosów koloryzowanych pamiętajmy, że ważne jest zastosowanie odpowiedniego kosmetyku, gdyż pomoże to dłużej utrzymać kolor.

Fale

Kiedy pragniemy uzyskać efekt fal, na wilgotne włosy nałóżmy odżywkę, po czym zaplećmy warkocz. Wówczas nie będziemy musieli stosować żadnych pianek i innych produktów pielęgnacyjnych, które dodatkowo obciążają włosy.

Niektóre odżywki szkodzą!

Pamiętajmy, aby nie sięgać po niesprawdzone kosmetyki. Niektóre mogą posiadać składniki, które bardzo niekorzystnie wpłyną na nasze kosmyki. Warto zatem sięgać po w pełni bezpieczne naturalne kosmetyki do włosów.

Oczyszczający szampon

Istnieje mit, który mówi o tym, że włosy „przyzwyczają się do odżywki”, dlatego konieczna jest regularna zmiana. Nie jest to prawda. Warto trzymać się produktów, które są już sprawdzone na naszych włosach. Poleca się jednak używać też specjalnych szamponów oczyszczających, które usuwają z włosów pozostałości po kosmetykach.

Użyjmy chłodnej wody

Każdorazowo, odzywkę spłukujmy tylko zimną wodą. Ta gorąca nie dość, że je przesusza, to jeszcze wzmaga ich plątanie i puszenie. Zimna woda sprawi, że łuski włosów będą zamknięte, a kosmyki zabezpieczone przed wysuszeniem.