Komisja Europejska ustanowiła dzień 6 maja Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To dzień w którym policjanci w całej Europie zwracają uwagę na bezpieczeństwo drogowe. Również w Polsce, a także w naszym województwie mundurowi na licznych spotkaniach z uczestnikami ruchu drogowego będą wpływali na zmianę ich zachowań na drodze, tak aby przemieszczanie stało się bezpieczne. Tego dnia w całym garnizonie łódzkim policjanci drogówki przeprowadzą działania PRĘDKOŚĆ.

Nie tylko 6 maja, ale każdego dnia policjanci  przypominają  wszystkim użytkownikom dróg, a szczególnie  dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, gdyż dla każdego z nas jest miejsce na drodze, niezależnie od środka transportu jakim się poruszamy.  Wszyscy  mamy realny wpływ  jak przebiega  i mija nasza podróż,  jak szybko i bezpiecznie dotrzemy do celu. Dlatego  Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to świetna okazja do rozmów i zastanowienia się nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Niestety nie można póki co  wyeliminować zjawiska, jakim są wypadki drogowe. Wśród czynników mających  największy wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego na pierwsze miejsce od lat  wysuwa się człowiek z  jego zachowaniem. To właśnie zachowanie poszczególnych grup użytkowników dróg, rowerzystów, kierowców, pieszych czy poruszających się hulajnogami wpływa na powstawanie wypadków drogowych w tym tych najtragiczniejszych w skutkach. Pamiętajmy wypadek nie jest zrządzeniem losu,  to suma okoliczności i poszczególnych zachowań uczestników ruchu drogowego,  zachowań na które wpływ miał przede wszystkim człowiek.
Od lat na pierwszym niechlubnym miejscu  wśród przyczyn wypadków wskazywana jest prędkość to aż 22,5 % wszystkich zdarzeń które miały miejsce na terenie naszego województwa, 18 % stanowi nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a 12% to nie zachowanie bezpiecznej   odległości między pojazdami. Mając powyższe na względzie  aby zwrócić uwagę, przede wszystkim kierowców na przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości, policjanci ruchu drogowego tego dnia przeprowadzą działania pod kryptonimem PRĘDKOŚĆ.


BĄDŹMY BEZPIECZNI NIE TYLKO W TYM DNIU !


/asp. sztab. Marzanna Boratyńska  WRD KWP w Łodzi/