30-lecie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
W piątek, 14 czerwca 2024 roku, na stadionie wojskowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej miały miejsce uroczystości z okazji 30-lecia istnienia tej jednostki. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz kadeci z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
  1. Udział lokalnych władz w uroczystości.
  2. Wystąpienie Starosty Powiatu Tomaszowskiego.
  3. Defilada wojskowa na zakończenie.
  4. Nagrody i awanse dla wyróżniających się żołnierzy.

W trakcie uroczystości z okazji 30-lecia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Węgrzynowski, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie jednostki dla mieszkańców regionu oraz jej wkład w międzynarodowe misje pokojowe. „Szanowni Państwo, 30. rocznica powstania 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wyjątkowej Brygady, która jest chlubą Wojska Polskiego, jest chlubą mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Chlubą dlatego, że są to wyjątkowi żołnierze, którzy pokazują przez te lata jakie są ich umiejętności w sensie wyszkolenia, jakie są ich umiejętności na polach walki” – mówił Węgrzynowski.

W uroczystości, oprócz żołnierzy 25 Brygady, udział wzięli również kadeci z klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Obecność młodych adeptów sztuki wojskowej symbolizowała ciągłość tradycji wojskowych oraz zaangażowanie lokalnej młodzieży w kwestie obronności kraju.

Starosta podkreślił również znaczenie współpracy z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej dla lokalnej społeczności. „My jesteśmy dumni jako mieszkańcy naszego powiatu, mieszkańcy miasta Tomaszów Mazowiecki, że tacy ludzie bronią również nas, dzięki czemu czujemy się wszyscy bezpieczniejsi, czujemy się tymi, którzy są wyjątkowi, mając możliwość współpracować na co dzień z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej” – dodał Węgrzynowski.

Uroczystości były również okazją do wyróżnienia i awansu wielu żołnierzy. W piątek wielu z nich otrzymało nagrody za swoje osiągnięcia i zaangażowanie. Na zakończenie wydarzenia odbyła się defilada, podczas której żołnierze przemaszerowali przed trybuną, prezentując swoje umiejętności i wyposażenie.

„Sprzęt wojskowy, który jest prezentowany i który jest w zasobach tej jednostki to światowa półka, możemy powiedzieć. To sprzęt, którym dysponują najlepsze armie świata” – podkreślał Starosta, życząc żołnierzom zdrowia oraz sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Węgrzynowski zakończył swoje przemówienie słowami: „Za wszystkie działania serdecznie jeszcze raz dziękuję naszym wyjątkowym żołnierzom, dziękuję generałom, oficerom, tym wszystkim, którzy biorą czynny udział w szkoleniu naszych żołnierzy. Dziękuję tym wszystkim, którzy współpracują z tą jednostką w sposób efektywny jak widzimy i mam nadzieję, że unikniemy tej wojny właśnie poprzez ten element odstraszający pokazując swoją siłę, swoją moc. Jeszcze raz, życzę żołnierzom wszystkiego dobrego. Szczęść Boże.”


Według informacji z: Powiat Tomaszowski