Tomaszowianka, która przetrwała trzy obozy koncentracyjne – poznaj jej historię!
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau skłania do refleksji nad historią i pamięcią o ofiarach. Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim poszukuje informacji o Irenie Kańskiej, więźniarce obozu, która przesłała wzruszającą pocztówkę do matki.

Irena Kańska – historia, która porusza serca w Tomaszowie Mazowieckim

W obliczu zbliżającej się 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim zwraca się do mieszkańców z prośbą o pomoc w odkryciu losów Ireny Kańskiej. Młoda kobieta, pochodząca z Tomaszowa, była jedną z wielu ofiar brutalnego reżimu. Jej historia jest nie tylko świadectwem tamtych czasów, ale także przypomnieniem o sile ludzkiego ducha w obliczu niewyobrażalnych cierpień.

Poszukiwane wspomnienia i zdjęcia Ireny Kańskiej

Irena Kańska urodziła się 14 stycznia 1924 roku w Prużanie. W czasie II wojny światowej została deportowana na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie po brutalnym traktowaniu uciekła, jednak szybko została aresztowana i trafiła do obozu Auschwitz. Po wojnie wróciła do rodzinnego miasta, gdzie żyła aż do swojej śmierci w 1988 roku. Muzeum apeluje do wszystkich, którzy mogą posiadać jakiekolwiek informacje lub zdjęcia związane z Ireną, aby podzielili się nimi. To ważny krok w kierunku zachowania pamięci o jej tragicznych losach oraz historii lokalnej społeczności.

Osoby mające jakiekolwiek informacje proszone są o kontakt z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Wspólnie możemy przywrócić pamięć o Irenie Kańskiej i innych bohaterach tamtych czasów.


Wg inf z: Urząd Miasta