Szczyt Wschodniej Flanki - Polska i Finlandia poprowadzą stałą współpracę obronną

W Helsinkach przywódcy siedmiu państw podpisali wspólną deklarację i wyznaczyli Polskę wraz z Finlandią do prowadzenia prac Grupy Wschodniej Flanki. Szef polskiego rządu podkreślił skalę zaangażowania i zapowiedział dalsze finansowanie oraz rozwój systemów obronnych.
Fińskie władze zaprosiły do Helsinek premierów Polski, Szwecji i Bułgarii, prezydenta Rumunii oraz liderów Estonii, Litwy i Łotwy. Spotkanie miało charakter regionalny i dotyczyło wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki Unii Europejskiej.
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej mówił o konieczności współdziałania wobec „wspólnego zagrożenia” i wskazał na brak konfliktów interesów w sprawach międzynarodowych. Decyzją uczestników Polska razem z Finlandią będą przewodniczyć pracom Grupy Wschodniej Flanki.
Szef rządu podkreślił doświadczenie Polski w ochronie wschodniej granicy UE. Przywołał też projekt Tarcza Wschód jako przykład sukcesu polskiej inicjatywy. Rząd planuje inwestycje w ten program - blisko 10 miliardów złotych - z udziałem środków europejskich.
Uczestnicy postanowili, że współpraca będzie miała charakter stały i obejmie niższe szczeble - ministrów obrony oraz doradców. W deklaracji zapisano rozwój wspólnych struktur obronnych, w tym powołanie i rozwijanie Straży Wschodniej Flanki oraz prac nad europejską inicjatywą obrony przed dronami.
Premier wskazał na wielowymiarowe zagrożenia ze strony Rosji - działania militarne, sabotaż, dezinformację i ataki na infrastrukturę. W reakcji uczestnicy zapowiedzieli budowę nowoczesnej - ściany antydronowej nasyconej technologią, a także koordynację działań z NATO.
Szczyt zakończył się podpisaniem wspólnej deklaracji. Uczestnicy zobowiązali się do dalszego rozwoju współpracy i wspólnego finansowania rozwiązań bezpieczeństwa na wschodniej flance Europy.
na podstawie: KPPSP Tomaszów Mazowiecki.
Ostatnie Artykuły

W Arenie Lodowej ruszyła młodzieżowa olimpiada. Tomaszów na sportowej mapie kraju

Uczeń z Tomaszowa wśród finalistów wojewódzkiego konkursu

46 wykroczeń za prędkość w powiecie tomaszowskim - policja działała cały dzień

Forum OPUS stawia na sieci wsparcia. W Łodzi będzie o odporności społecznej

Lato w Tomaszowie nabiera tempa. W kalendarzu wracają wielkie imprezy

Urząd Gminy Tyszowce - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi

Urząd Stanu Cywilnego w Tyszowcach - kontakt, godziny, rejestracja

Urząd Stanu Cywilnego w Łaszczowie - kontakt, godziny, sprawy

Warsztat Terapii Zajęciowej w Muratynie - kontakt, zasady przyjęcia, dokumenty

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grabowicy - kontakt, zasady przyjęcia, oferta

Urząd Stanu Cywilnego w Ujeździe - kontakt, godziny, sprawy online

Urząd Stanu Cywilnego Ulhówek - kontakt, adres, ePUAP

Zarząd Dróg Powiatowych w Tomaszowie Lubelskim - kontakt, zgłaszanie awarii, zajęcie pasa drogowego

Urząd Stanu Cywilnego w Telatynie - kontakt, godziny, rejestracja
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miejski w Lubyczy Królewskiej - kontakt, władze, jednostki podległe
- Urząd Stanu Cywilnego w Tomaszowie Lubelskim - kontakt, godziny, sprawy online
- OSiR Tomasovia w Tomaszowie Lubelskim - kontakt, basen, siłownia i obiekty sportowe
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Tomaszowie Lubelskim - kontakt, orzeczenia, legitymacje
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi - Oddział w Tomaszowie Mazowieckim
- Komisariat Policji w Czerniewicach - kontakt, dzielnicowi, zgłoszenia
