Policjanci województwa łódzkiego w miniony piątek brali udział w ogólnopolskich działaniach pod nazwą „Kaskadowy Pomiar Prędkości”. Mundurowi w wielu różnych miejscach województwa łódzkiego kontrolowali prędkość oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. W trakcie prowadzonych działań zatrzymali aż 10 praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h.

15 lipca 2022 roku policjanci garnizonu łódzkiego brali udział w ogólnopolskich działaniach pod nazwą „Kaskada”. Charakterystyczną cechą działań było to, iż patrole policyjne rozmieszczone były co kilkaset metrów na wybranych drogach naszego województwa. Zadaniem mundurowych tego dnia było zatrzymywanie tzw. piratów drogowych, znacznie przekraczających dozwoloną prędkość i stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Z danych statystycznych wynika, iż to właśnie przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i nie jest to tylko  problem województwa łódzkiego, ale również całego kraju. Podczas  piątkowej akcji policjanci skontrolowali 1229 pojazdów ( w tym 47 na terenie powiatu tomaszowskiego) ujawniając 1240 wykroczeń ( w tym 48 na terenie powiatu tomaszowskiego) .W 992 przypadkach (w tym w 40 na terenie powiatu tomaszowskiego) ujawnionych wykroczeń,  było to przekroczenie dozwolonej prędkości, ponadto tego dnia  mundurowi zatrzymali aż 10 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. 

Policjanci przypominają, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo na drogach. Kierujący pojazdami siadając za kierownicę pojazdu powinni czuć się w obowiązku i  mieć również świadomość tego, że odpowiadają nie tylko za siebie, ale również  za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze zapowiadają że, działania mające na  celu eliminowanie z ruchu piratów drogowych będą kontynuowane. Takie akcje były  i będą organizowane na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ to właśnie na tych drogach najczęściej  dochodzi do zdarzeń drogowych w tym  tych najtragiczniejszych w skutkach. Niestety  nadal jak wskazują  policyjne statystyki,  wielu kierujących łamie przepisy i znacznie przekracza prędkość nie zważając na  konsekwencje swoich czynów.

asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi