Zmienna zimowa aura sprawia, że warunki na drogach są trudne. Nawierzchnia jest bardzo śliska, a widoczność ograniczona. Aby bezpiecznie dojechać do celu, przestrzegajmy podstawowych zasad i przygotujmy pojazd do podróży.

Nadchodzące święta skłonią wielu z nas do podróży, aby spędzić ten czas wspólnie z bliskimi. Już teraz obserwujemy zwiększony ruch na drogach naszego regionu. Pamiętajmy, aby wybierając się w dłuższą drogę zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdźmy stan techniczny i wyposażenie naszego pojazdu. Wybierając się w góry powinniśmy zabrać w podróż linę holowniczą, kamizelkę odblaskową, apteczkę oraz łańcuchy na koła. Lepiej być przygotowanym na każdą sytuację na drodze. Uzupełnijmy płyny w układzie chłodzenia i zbiorniku spryskiwacza. Przed włączeniem silnika odśnieżamy cały pojazd. Zalegający na nim śnieg może stworzyć zagrożenie nie tylko dla nas ograniczając widoczność, ale także może spaść na inny samochód. Przypominamy, że za wyjazd na drogę publiczną niedokładnie odśnieżonym pojazdem grozi mandat w wysokości 3000 złotych. Za kierownicę wsiadajmy trzeźwi i wypoczęci. Zadbajmy także o bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. Prowadzenie pojazdu w warunkach zimowych wymaga od nas szczególnej ostrożności, większej wyobraźni i refleksu na drodze. Nie ma tutaj miejsca na brawurę i nadmierną prędkość, które wciąż są głównymi przyczynami wypadków drogowych i kolizji. Trudne warunki atmosferyczne zawsze weryfikują nasze umiejętności jazdy. Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, mgła czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze i własnych umiejętności, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, aby uniknąć zdarzenia drogowego. Przedświąteczna atmosfera wiąże się również ze zwiększonym ruchem pieszych, którzy przemieszczają się w pośpiechu w poszukiwaniu ostatnich zakupowych okazji. Zwracajmy na nich uwagę i zachowajmy czujność, szczególnie w obrębie przejść dla pieszych. Policjanci apelują także do samych pieszych, aby pomimo pierwszeństwa nie wchodzili wprost pod nadjeżdżający pojazd, którego droga hamowania w warunkach zimowych znacznie się wydłuża. A oto kilka porad, których przestrzeganie uchroni nas przed zagrożeniem na zimowych drogach:

- pamiętajmy, że jezdnie mogą być śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne.

- uważajmy w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.

- zachowajmy ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich

- pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.

- słuchajmy również komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących na drogach w poszczególnych regionach.

  • Logo ruchu drogowego